Ejot uz veikalu iepirkties vai mājās plānojot ēdienkarti, varētu padomāt, kā to padarīt dažādāku, iekļaijot produktus no visām četrām galvenajām grupām, ko var papildināt ar nelielu daudzumu našķu.
Cik daudz no katras grupas produktiem izvēlēties, to izlemt palīdzēs veselīga uztura piramīda, kuru kā ieteikumu izveidojuši uzturzinātnieki.
Ikdienas uztura pamatā jābūt graudu produktiem kā galvenajam enerģijas avotam.
Tas nozīmē, ka katrā ēdienreizē ir jāapēd kaut kas no šīs grupas.
Kā rāda piramīda, nākamajā vietā daudzuma ziņā vajadzētu būt dārzeņiem un augļiem. Lai saņemtu pietiekamā daudzumā vitamīnus un minerālvielas, katru dienu vajadzētu apēst 3-4 vidēja lieluma augļus un ap 200 g dārzeņu – bietes, burkānus, kāpostus, salātus, kāļus, rāceņus, redīsus. Tos var ēst svaigus, sautētus, vārītus, ziemā arī konservētus.
Bez ievērības nevar atstāt olbaltumvielu un svarīgu minerālvielu avotus, tāpēc divas reizes dienā galdā vajadzētu būt kādam piena produktam, bet vienā vai divās ēdienreizēs maltītei no gaļas vai zivīm.
Šad un tad – svētdienās, svētkos, dzimšanas dienās – var panašķoties ar nelielu daudzumu saldumu: konfektēm, kūkām, putukrējumu vai citu iecienītu kārumu. [3]
Latvijā Veselības veicināšanas centrs un diētas ārsti – speciālisti uztura jautājumos – izstrādājuši veselīga uztura ieteikumus:
Samērojiet savu ēdienkarti ar fizisko aktivitāti!
Ievērojiet dažādību uzturā!
Vairāk graudaugu produktu!
Vairāk dārzeņu un augļu!
Lietojiet nedaudz taukvielu!
Mazāk cukura!
Mazāk sāls!
Vairāk šķidruma,
īpaši ūdens!
Veselīgu uzturu
ēdiet ar prieku! [3]…