Secinājumi un ieteikumi
Pēc veikta pētījuma un tā apkopotiem rezultātiem var secināt, ka darba hipotēze ir daļēji apstiprināta. Pusaudži cenšas ievērot veselīga uztura pamatprincipus.
Puse no aptaujātiem pusaudžiem ( 50% ) zina, ko nozīmē veselīgs uzturs, cik kilokaloriju viņiem jāuzņem dienas laikā.
Lielākā daļa pusaudžu ( 54% ) ēd pareizā režīmā 3 – 4 reizes dienā. Bet ir arī pusaudži (46% ), kuri ēd biežāk par 4 reizēm dienā, paskaidrojot to ar to, ka dienas garumā viņi daudz uzkož, nevis normāli ēd, un, kad iestājas vakars, viņi ēd smagu uzturu.
Neliels procents pusaudžu ēd brokastis ( 32% ), paskaidrojot, ka viņiem nepietiek laika, vai viņi negrib ēst no rīta.
Pētījuma rezultāti parāda, ka pusaudži ( 80% ) dzer ļoti daudz šķidruma katru dienu un par veselīgāko šķidrumu viņi uzskata ūdeni ( 25% ). Neliela daļa aptaujāto ( 5% ) atbildēja, ka piens ir veselīgs šķidrums.
Pētījuma rezultāti parāda, ka lielākā daļa pusaudžu ēd gaļu 2 – 3 reizes nedēļā ( 80% ), kas ir ļoti nepieciešama pusaudžu attīstībai, bet zivis ļoti daudz pusaudžu vispār neēd ( 70% ), jo tās viņiem negaršo.
Runājot par neveselīgu uzturu, tādu kā čipsi, burgeri, pusaudžiem tie ļoti garšo, gandrīz 90% pusaudžu atbildēja, ka viņi pērk šo pārtiku un tā viņiem ļoti patīk.
Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, var secināt, ka pusaudžu uztura izvēle vairāk balstās uz garšas īpatnībām, nevis uz uztura lietderību. Līdz ar to darba beigās var izvirzīt dažus ieteikumus gan vecākiem, gan skolas māsai.
Vecākiem vajag ļoti uzmanīgi izturēties pret saviem bērniem, jo šajā vecumā pusaudžiem ir vērojamas dažādas rakstura un uzvedības īpatnības. Vajag ļoti daudz laika pavadīt ar viņiem, rīkot pusdienas vai vakariņas ar visu ģimeni, pārrunāt pusaudža problēmas mierīgi un ar interesi. Un tikai tad dzīve ar pusaudžiem būs vieglāka un saprotamāka.
Skolas māsai vajag organizēt klases stundas par veselīgu uzturu un runāt ar pusaudžiem par veselīga uztura pamatprincipiem, par to, kas var notikt ar pusaudžu veselību, ja viņi neievēros šos principus. Māsa var arī piedalīties ēdienkartes sastādīšanā, lai palīdzētu sastādīt piemērotu un pareizu uztura produktu sarakstu.
…