Veselība pieder ne tikai pie cilvēka pamattiesībām, tā arī ir dzīves kvalitātes, personīgās un ģimenes labklājības pamats.
Latvija Republikas Satversmes 111.pantā ir noteikts, ka „Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu”.1 Tas nozīmē, ka cilvēkam ir tiesības iegūt minimālo veselības aprūpi, lai varētu būt konkurents labā, darbaspējīgā sabiedrībā, neskatoties uz valsts ekonomisko situāciju, jo veselība ir svarīga mūsu valsts ekonomikai.
Latvijai ir svarīgi apzināties tos riska faktorus, kas rada ekonomiskos zaudējumus, piemēram:
sabiedrības sliktais veselības stāvoklis;
sabiedrības novecošanās;
cilvēkresursu trūkums;
Slikts veselības stāvoklis sabiedrībā nozīmē, ka valstij lieli resursi būs jāizlieto slimību pabalstiem! „Slima sabiedrība” nav ekonomiski izdevīga, jo samazinās darba ražīgums, un ienākumi, ko gūst valsts. Savukārt, veseli iedzīvotāji nozīmē „veselu ekonomiku”. Ar to saprotams, tas, ka labs veselības stāvoklis nozīmē:
labāku fizisko, garīgo un sociālo veselību aktīvajiem iedzīvotājiem;
augstu darba produktivitāti;
augstu nodarbinātību;
pielāgoties spējīgu darbaspēks;
atbilstošu sabiedriskās veselības budžetu;
reģionus, kas pievilcīgāki investīcijām un darbam;
paaugstinātas zināšanas un izaugsmi;
paaugstinātu vidējo pensijas vecumu;
veselīgāku ekonomiku un darbaspēku;
Vispārēju iedzīvotāju nodrošinājumu paredz arī Ārstniecības likums2 16.pants, kurā noteikts, ka „Ikvienam ir tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību Ministru kabineta noteiktajā kārtībā”
Balstoties uz šo likuma pantu, autore savā darbā, vēlās izanalizēt vienu no svarīgākajām problēmām un dot savus ieteikumus, lai šo problēmu risinātu, jo mūsu sabiedrības cilvēks nevar maksimāli sevi nodrošināt.
Tostarp Veselības ministrs Eglītis I. uzskata, ka šobrīd veselības aprūpē pastāv trīs galvenie problēmu loki, kuri nekavējoties jāsāk risināt. Galvenais problēmu loks saistīts ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Kā otro problēmu loku Eglītis I. min ārstniecību iestāžu slikto infrastruktūru. Savukārt trešais problēmu loks ir saistīts ar slimību profilaksi un veselības veicināšanu sabiedrībā. Tāpat veselības ministrs norāda uz iespējamo katastrofālo situāciju veselības aprūpē pēc pieciem gadiem, kad būs vērojams nozīmīgs ārstu trūkums.…