Labai veselībai cilvēku dzīvē un dažādu iespēju izmantošanā ir milzīga nozīme. Veselība ir ilga mūža un veselīgu pēcnācēju priekšnosacījums. Tautas pilnvērtīgai ataudzei tā ir vismaz tikpat nozīmīga kā paaudžu nomaiņai nepieciešamais dzimušo skaits. Reizē veselība ir arī jebkura cilvēka rīcības izvēles un uzvedības sekas .
Šodien ne tikai Latvijā ,bet arī citur pasaulē nav vienotas veselības koncepcijas. Tradicionāli ir veselību uzskatīt par stāvokli , kad nav konstatēti veselības traucējumi
vai simptomi , veselība ir strikti nodalīta no slimības.
Trešais uzskats par veselību pieņem to kā daudzdimensiju lielumu, kuru ietekmē daudzveidīgi apstākļi.
Šāds uzskats par veselību atbilst ANO Pasaules Veselības organizācijas definīcijai, ka “veselība ir pilnīga fiziskā, psihiskā un sociālā labklājība, ne tikai slimības vai kādas pataloģijas trūkums “.
Citiem vārdiem, veselība ir stāvoklis , kurš ļauj cilvēkam dzīvot pilnvērtīgi, realizējot pilnā mērā savas potences.
Ievērojot vides ietekmi uz veselību ,ekologi uzskata , ka veselību būtu pareizāk definēt, ka tas ir “… līdzsvara stāvoklis starp cilvēka organismu un vides fizikālajiem, bioloģiskajiem un sociālajiem faktoriem , kas nodrošina normālas organisma funkcijas”
Cita veselības definīcija :”Veselība ir stāvoklis, kam raksturīga anatomiska viengabalainība un labklājības sajūta, spēja veidot ģimeni, veikt sabiedriskus pasākumus, spēja tikt galā ar fizikāliem, bioloģiskiem un sociāliem stresiem, brīvība no riska saslimt vai priekšlaicīgi nomirt.”
Parasti veselību mēdz aplūkot piecās dimensijās :
fiziskā,
intelektuālā,
emocionālā,
sociālā ,
garīgā veselība.
Fiziskā veselība nozīmē to, cik labi funkcionē ikviena organisma sistēma un organisms kopumā.
Intelektuālā veselība parāda, kā iegūstam sev nepieciešamo daudzveidīgo informāciju un pārstrādājam to.
Emocionālā veselība atspoguļojas pašsajūtā , attieksmē pret sevi, citiem, lietām, parādībām, notikumiem. Emocionālā veselība parāda, kā un cik adekvāti izpaužam savas jūtas.
Sociālā veselība atspoguļojas saskarsmē ar citiem cilvēkiem, kā veidojas attiecības ģimenē, ar draugiem, mācību vai darba vietā, kā jūtamies sabiedrībā.
Garīgā veselība raksturo katra indivīda esības būtību. Tā atspoguļo personiskos uzskatus par vērtībām, par saviem pieņemtos morāles un ētikas principus.
Visi veselības komponenti ir cieši savstarpēji saistīti. Šķiet, katram skaidrs , fiziski sanīkuša cilvēka emocijas nebūs gaišas, savukārt nevesels gars bieži rada fiziskas dabas traucējumus. Emociju bads var kļūt par cēloni slimībām.…