Dienā ieteicamais ūdens daudzums bērniem no 0-18 gadiem
Katra organisma prasības pēc ūdens nosaka indivīda metabolisma īpatnības, ārējās vides apstākļi un fiziskās aktivitātes līmenis. Nepieciešamais ūdens daudzums ir atšķirīgs dažādiem indivīdiem, kā arī vienam indivīdam dažādos apstākļos.
Veselam zīdainim kopējais nepieciešamais ūdens daudzums ir ap 75-100 ml/kg dienā. Apmēram 6 mēnešus vecam bērnam ( ~ 5 kg) nepieciešamais uzņemamais ūdens šķidruma daudzums būtu 750 ml (kas 70 kg smagam pieaugušajam atbilstu 105 l dienā). Šādas paaugstinātas prasības pēc šķidruma saistītas ar to, ka zīdaiņa ķermenī ir daudz vairāk ūdens, atšķirīgi fizioloģiskie procesi, lielāka ķermeņa virsma attiecībā pret svaru, lielāka ūdens aprite, mazāk attīstīts svīšanas mehānisms, mazākas iespējas izvadīt šķidrumu, mazāk izteiktas slāpes, proporcionāli lielāks ekstracelulārais šķidruma daudzums ar augstāku nātrija un hlorīdu saturu un zemāku kālija, magnija un fosfātu daudzumu. Zīdaiņiem ir septiņas reizes intensīvāka šķidruma apmaiņa nekā pieaugušajiem, divas reizes augstāks metabolisma līmenis attiecībā pret ķermeņa svaru, savukārt mehānisms ūdens saglabāšanai ar nieru palīdzību nav pietiekami attīstīts.
Bērniem pēc viena gada vecuma sasniegšanas samazinās prasības pēc palielināta šķidruma daudzuma. Ūdens aprites apjoms, novērtējot pret ķermeņa svaru, stipri samazinās. Vidēji bērniem un pusaudžiem būtu nepieciešams 50-60 ml/kg ūdens dienā. Dzimums līdz deviņu gadu vecumam nav svarīgsfaktors ūdens daudzuma aprēķināšanai.
…