Finansu sistēmas ievainojamība valstīs, kurās noris pārejas procesi uz tirgus ekonomiku, ir ar ievērojami lielāku varbūtību nekā industriāli attīstītajās valstīs. Šīs sistēmas negarantētā drošība atsevišķos gadījumos var ietekmēt ekonomiskos procesus kopumā. Tas var rezultēties kā iedzīvotāju uzkrājumu neefektīva piesaistīšana un ieguldīšana tā sauktajos investīciju projektos, tādējādi ierobežojot valsts ekonomiskās izaugsmes potenciālu. Problēmas norēķinu sistēmas funkcionēšanā izraisa transakciju izmaksu pieaugumu, destabilizē procentu likmes, un tādējādi var kļūt par papildu faktoru makroekonomiskai krīzei.
Tādēļ ir svarīgi valstī nodrošināt optimālu makroekonomiskās politikas režīmu, kurā nozīmīga loma ir finansu sektora, arī vērtspapīru tirgus, regulācijai un uzraudzībai.
Autors izvēlētais kursa darba temats ir “Uzraudzības nozīme vērtspapīru tirgus darbībās”.
Kursa darbs mērķis ir izpētīt uzraudzības nozīmi vērtspapīru tirgū, kā arī izdarīt secinājumus un dot priekšlikumus par vērtspapīru tirgus uzraudzības pilnveidošanas iespējas
Izejot no darba mērķa autors izvirza sekojošus uzdevumus:
1.Noskaidrot finansu un kapitāla tirgus modeļus.
2.Raksturot vērtspapīru tirgus uzraudzību Latvijā.
3.Noskaidrot vienotās uzraudzības nozīmi un priekšrocības.
4.Dot secinājumus un izstrādāt priekšlikumus vērtspapīru tirgus uzraudzības pilnveidošanai.
Lai realizētu darba mērķus un uzdevumus, autors izmanto ekonomiski zinātniskos rakstus, laikrakstus “Dienas Bizness” un “Averss un Reverss”, kā arī Internet.
Kursa darba izstrādāšanai tiek izmantotas ekonomiskās, empīriskās, statistiskās analīzes metodes, balstoties uz kurām noslēgumā tiek izdarīti secinājumi un sniegti priekšlikumi vērtspapīru uzraudzības pilnveidošanai.
Darbā tiek analizēts Vērtspapīru uzraudzības darbības laiks no 1995.gada līdz 2001.gada oktobrim.…