Pasaulē pastāv daudz un dažādi ieguldījumu veidi, kuros ieguldītājs var investēt savus brīvos naudas līdzekļus. Ieguldījumi, iegādājoties antīkus priekšmetus, dārgmetālus, dārgakmeņus, nekustamos īpašumus. Viens no visizplatītākajiem ieguldījumu veidiem ir ieguldījumi vērtspapīros. Lai gūtu panākumus investējot ir nepieciešams apzināties to kā sarežģītu radošu darbu, kas prasa no ieguldītāja analītisku pieeju un nestandarta domāšanu.
Jāuzsver, ka vērtspapīru tirgus ir viens no valsts ekonomikas indikatoriem un var būt par vienu no spēcīgiem stimulētājiem tautsaimniecības attīstībai ilgtermiņā. Tas ir uzņēmumu līdzekļu avots inovāciju ieviešanai un attīstībai, tā ir iespēja iedzīvotājiem veidot un nodrošināt pret augstu inflāciju savus uzkrājumus, tādējādi vairojot savu labklājību nākotnē.
Tirdzniecība ar vērtspapīriem visā pasaulē strauji izmainījās sākot no 2000.gada, kad strauji pieauga interneta popularitāte. Līdz ar to, attīstoties internetbankām, interneta veikaliem, sevi sāka pieteikt i-brokeri un vērtspapīru dīleri, un tirdzniecība ar vērtspapīriem šobrīd ir pieejama ikvienam.
Tirdzniecība ar vērtspapīriem ir prasme, amats, ko gluži kā pianistam, māksliniekam, dizaineram un citām kvalificētām profesijām ir nepieciešams studēt, praktizēt un bagātināt prasmes katru dienu.
Šobrīd Baltijas vērtspapīru tirgus, salīdzinot ar citiem pasaules vērtspapīru tirgiem ir tikai sākotnējās attīstības stadijā, kaut arī Baltijas valstīs Rīgas, Tallinas un Viļņas fondu biržas darbojās jau vairāk nekā desmit gadus. Arvien vairāk privāto kompāniju īpašnieki un vadība sāk apjaust to, kādas priekšrocības var tiem sniegt pārveidojot savus uzņēmumus par publiskām A/S ar mērķi uzsākt savu akciju kotāciju.
Kursa darba mērķis ir atspoguļot vērtspapīru tirgus stāvokli Latvijā un pasaulē analizējot 2008.gada pirmā ceturkšņa datus.
Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1.speciālajā literatūrā izpētīt vērtspapīru tirgus vēsturi, darbības principus, tā dalībniekus un instrumentus;
2.izpētīt vērtspapīru tirgus veidošanos un funkcionēšanu pasaulē;
3.analizēt un atspoguļot situāciju vērtspapīru tirgos pasaulē 2008.gada sākumā;
4.izpētīt Latvijas vērtspapīru tirgus veidošanos;
5.atspoguļot situāciju Latvijas vērtspapīru tirgū 2008. gada sākumā.
Darba izstrādē pielietotas ekonomiskās un ekonometriskās analīzes, datu grupēšanas, grafiskās attēlošanas un salīdzināšanas metodes. …