Šī kursa darba mērķis ir noskaidrot vērtspapīru būtību un darbības ar tiem.
Kursa darbā ir aprakstīts kas ir vērtspapīrs, kādēļ tie ir vajadzīgi, kādi var būt vērtspapīri un ar ko viens veids atšķiras no otra, kas piedalās vērtspapīru izlaišanā un apritē, un kā uzņēmumam pieņemt lēmumu par vērtspapīru izlaišanu.
Izlasot to, jūs iegūsiet (vai papildināsiet) savas zināšanas par vērtspapīriem, kas ļaus jums labāk orientēties vērtspapīru tirgū Latvijā un citos valstīs.
Kas tad īsti ir vērtspapīri? Pirmkārt tie ir finansu dokumenti, kurus var pirkt un pārdot. Vērtspapīru īpašniekiem tie ir apliecinājums par īpašumā esošo kapitālu, tiesības ar kuru rīkoties uz laiku vai patstāvīgi nodotas citai personai - emitentam. Tas nozīmē, ka vērtspapīru īpašnieks jeb investors ir tiesīgs pretendēt uz peļņas daļu, ko rada minētais kapitāls attiecīgajā uzņēmumā vai arī saņemt stingras garantijas ienākumu saņemšanai par savu investīciju.
Atkarībā no adresāta izšķir individuālos un publiski piedāvājamos vērtspapīrus. Vērtspapīri var būt kā vārda ,t.i., fiksēti uz noteiktu pircēja vārdu, tā arī anonīmi - uz uzrādītāju.
Ir divi vērtspapīru veidi - dalības vērtspapīri, kas izsaka īpašuma tiesības, un parādu vērtspapīri, kas veido uzņēmuma attiecības. Dalības vērtspapīru pamatforma ir akcija, bet parādu - obligācija. Bez tam pastāv vēl citi finansu instrumenti, kas attiecināmi uz vienu vai otru vērtspapīru veidu, un tiem ir sava patstāvīga nozīme. Pie tiem pieder valsts parādzīmes, vekseļi, bankas depozītu sertifikāti, nākotnes kontrakti, opcijas un privatizācijas sertifikāti, kuriem pēc LR Ministru kabineta 1994. gada 23. augusta lēmuma Nr. 179 piešķirts vērtspapīra statuss.…