Nozīmīga tirgus ekonomikas un finansu tirgus sastāvdaļa ir vērtspapīru tirgus, kas atšķiras no citiem tirgus veidiem ar specifisku preces raksturu.
Vērtspapīru (VP) tirgus nozīmi tautsaimniecībā nosaka tas, ka tā galvenais uzdevums ir regulēt kapitāla plūsmu, akumulējot līdzekļus tur, kur tie nepieciešami, bet no investoru viedokļa raugoties – tiek izmantots brīvais kapitāls, par kuru tā īpašnieks var gūt ienākumus. Ar emitēto valsts VP palīdzību tiek veikta naudas plūsmas regulēšana un monetārās politikas realizēšana no valsts puses.
Latvijas VP tirgū vērojama lēna attīstība un tā darbību var vērtēt kā pasīvu, tam varētu būt sekojoši cēloņi: vispārēja ekonomikā nestabilitāte, lēna privatizācijas procesa gaita, investoru nedrošība un neuzticība emitentiem, nelielās peļņas likmes, u.c.
Darba mērķis ir apskatīt Latvijā plašāk izplatītos VP veidus un VP tirgus organizāciju lomu VP apgrozībā, raugoties uz VP tirgu kā vienotu sistēmu, un izstrādāt priekšlikumus par tirgus VP aktivizācijas iespējām
Darba uzdevumi:
1) raksturot VP tirgus būtību un struktūru,
2) apskatīt vairāk izplatītos VP veidus,
3) noskaidrot Rīgas Fondu biržas (RFB) un Latvijas Centrālā depozitārija (LCD) lomu VP tirgū,
4) raksturot finansu starpnieku nozīmi VP apgrozībā.
Darbā ietvertā informācija attiecas uz 2000. gadu un šī perioda VP tirgus rādītāji tiek salīdzināti ar iepriekšējo periodu rādītājiem.
Autors darbā ir izmantojis literatūru par VP tirgu (Latvijas Republikas likumdošanas aktus, RFB un LCD izstrādātos normatīvos dokumentus), informāciju no VP tirgus organizāciju interneta mājas lapām. Darbā ir ietverta arī “Latvijas Krājbankas “ darbinieku sniegtā informācija .
Darbā ir ietvertas tabulas un grafiskie attēli izmantotas darbam pievienoti pielikumi. Darbam ir teorētisks raksturs.…