Vērtspapīriem ir liela nozīme tirgus ekonomikā, jo iespējams piesaistīt brīvos līdzekļus no tiem, kam ir brīvs kapitāls,tām vietām, kur šis kapitāls ir nepieciešams.
Kas tad īsti ir vērtspapīrs?
Vērtspapīrs ir finansu dokuments, kas apliecina emitenta saistību attiecībā pret dokumenta īpašnieku un kas var būt publiskās apgrozības objekts, nemainoties tajā nostiprināto tiesību apjomam. Šobrīd Latvijā apgrozībā ir dematerilizēti vērtspapīri. Tie ir tādi vērtspapīri, kas nav nodrukāti papīra formā, tos uzskaita un uzglabā datu bāzē, parasti elektroniskā formā.
Vērtspapīri ir naudas dokumenti, kurus var pirkt un pārdot. Vērtspapīru īpašniekiem tie ir apliecinājums par īpašumā esošo kapitālu, tiesības ar kuru rīkoties uz laiku vai pastāvīgi nodotas citai personai – emitentam. Tas nozīmē, ka vērtspapīru īpašnieks jeb investors ir tiesīgs pretendēt uz peļņas daļu, ko rada minētais kapitāls, attiecīgajā uzņēmumā, vai arī saņemt stingras garantijas ienākumu saņemšanai par savu investīciju.
Rietumvalstīs un Amerikas Savienotajās valstīs, kur pastāv samērā augsti attīstīta tirgus ekonomika un lielā mērā sakārtota likumdošana, ir izplatīti dažādi vērtspapīri, ar kuru palīdzību tiek savākts, uzkrāts ražošanai vai citām vajadzībām nepieciešamais kapitāls.
Savkārt priekšnoteikums aktīvam vērtspapīru tirgum Latvijā ir labvēlīga investīciju klimata radīšana, jo tikai tad ir iespējams piesaistīt nozīmīgu ārzemju kapitāla daļu.…