Par vērtēšanu es izvēlējos rakstīt, jo tas ir viens no pedagoga darba pienākumiem. Vērtēšana ir viena no tām tēmām, par kuru lekcijās ir ļoti maz stāstīts un arī pati daudz neko nezinu. Katram pedagogam ir jāprot objektīvi novērtēt skolniekus. Kā to pareizi izdarīt ?
Vērtēšanas lauks ir tikpat daudzveidīgs kā izglītības programmas lauks. Debates skolotāju istabās, žurnālos rāda, ka šis lauks strauji attīstās un ir enerģijas pārpilns. Vērtēšana – spriešana, balstoties uz noteiktu informāciju, - skolotājiem ir ikdienas norise. Vērtēšana nenotiek tāpēc, lai konstatētu rezultātu, bet gan tāpēc, lai mācīšanu pilnveidotu. No tā izriet, ka jāvērtē arī paši mācību mērķi. Vērtējumā ir ieinteresētas vairākas cilvēku grupas: audzēkņi, viņu vecāki, pedagogi, skolas administrācija, ierēdņi, sabiedrība. Tāpēc ir svarīgi vērtējumu padarīt saprotamu visām šīm grupām.
Vērtēšana ir mācību procesa sastāvdaļa, kas ietver trīs elementus:
1.informācijas vākšanu par noteiktiem jautājumiem;
2.spriedumu izstrādi;
3.lēmums par turpmāko darbību;1
Vērtēšana (assessment) ir process, kurā tiek apkopota, interpretēta un sintizēta informācija, lai izdarītu spriedumus par audzēkņiem, dotu audzēkņiem atgriezenisko saiti par viņu progresu, stiprajām un vājajām vietām, spriestu par mācīšanas efektivitāti, dot informāciju pedagoģijas politikai. Vērtēšana ir saistīta ar mācīšanas un mācīšanās mērķiem.
Audzēkņu īpašību vai sasniegumu vērtēšana var notikt neformāli ( brīvi, gūstot par skolēnu vispārēju informāciju. Vērtēšana ir saistīta ar mācīšanas un mācīšanās mērķiem. Vērtējot vienlīdz jāuzsver gan mācību procesa, gan sasniegumu akadēmiskais un sociālais aspekts.…