Ja tu esi seksuāli aktīvs, tu vari inficēt kādu vai pats inficēties ar kādu seksuāli transmisīvu infekciju, tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot piesardzību. Sekss nekad nav brīvs no riska, pastāv neplānotas grūtniecības un infekcijas iespējas, tāpēc tev jāuzņemas atbildība un jāsamazina risks, praktizējot drošu seksu.
Nosaukums venēriskajām slimībām cēlies no latīņu vārda Venus, Veneris, kas ir mīlestības un skaistuma dieviete seno romiešu mitoloģijā. Venēriskās slimības ir infekcijas slimības, ar ko inficējas galvenokārt dzimumakta laikā, tāpēc šīs slimības dēvē arī par seksuāli transmisīvām slimībām (STS) – tādas, kas tiek pārnestas dzimumkontakta ceļā. Slimības ierosinātājs var tikt pārnests gan vaginālo (tradicionālo), gan orālo (mutes), gan anālo (tūpļa) dzimumkontakta ceļā, jo slimības ierosinātājs atrodas maksts šķidrumā, gļotādās, spermā. Ar dažām slimībām (AIDS, sifiliss), kuru izraisītājs ir arī asinīs, var inficēties gan seksuālo kontaktu ceļā, gan tad, ja inficētā cilvēka asinis nonāk saskarsmē ar otras personas ādas vai gļotādas bojājumiem.
Pašreiz mūsu valstī šīs slimības ir ļoti izplatītas. Seksuāli transmisīvās slimības neizplatās pa gaisu, tās reti var iegūt sadzīves kontaktu ceļā. Tāpēc ir svarīgi zināt, ka tikai paši ar savu uzvedību, izturēšanos un elementāriem piesardzības pasākumiem varam izvairīties no saslimšanas.
Izplatītākas STS ir sifiliss, gonoreja, hlamidioze. Tīņi ar STS inficējas galvenokārt neapdomātas jeb riska uzvedības dēļ, visbiežāk alkohola reibumā. Visas STS ir ārstējamas. Tomēr pēc izārstēšanās iespējams inficēties atkārtoti. HIV, iznīcinot T limfocītus, sagrauj cilvēka imūnsistēmu, liekot cilvēkam saslimt ar AIDS. Pagaidām AIDS ir neārstējams. No HIV infekcijas var pasargāt drošs sekss un izsargāšanās no narkotiku lietošanas.…