Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:402808
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 29.11.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 11 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
2011. - 2015. g.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Vēlēšanu sistēmu raksturojums    5
1.1.  Mažoritārā vēlēšanu sistēma    6
1.2.  Proporcionālā vēlēšanu sistēma    8
1.3.  Jauktā vēlēšanu sistēma    10
2.  Vēlēšanu veidi Latvijā    12
2.1.  Saeimas vēlēšanās    13
2.2.  Pašvaldību vēlēšanās    17
2.3.  Eiropas parlamenta vēlēšanās    18
  Secinājumi un priekšlikumi    19
  Literatūras un avotu saraksts    20
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi un priekšlikumi
Dotajā referātā tika izpētītas pasaulē pastāvošas vēlēšanu sistēmas, tika analizēti to priekšrocības un trūkumi; kā arī tika dots ieskats Latvijā notiekošajās vēlēšanās. Referāta izstrādes gaitā autore secināja, ka katrai no vēlēšanu sistēmām ir kādi trūkumi, tāpēc nevienu no tām nevar dēvēt par Latvijai vai citai valstij vispiemērotāko. Vēlēšanu sistēmu izvēlē vienu no vadošajām lomām nospēlē konkrētas valsts vēsture un politiska griba. Tik fundamentālas pārmaiņas kā pāreja no vienas vēlēšanu sistēmas uz citu valstīs parasti notiek tās vēstures ārkārtas brīžos.
Pastāv viedoklis, ka mažoritārā vēlēšanu sistēma sekmē valsts politisko stabilitāti, savukārt, proporcionālā sistēma veicina viedokļu plurālismu, bet bieži vien ir par pamatu nestabilām valdībām. Šim viedoklim nevar viennozīmīgi piekrist, jo, pēc referāta autores domām, daudz vairāk ir atkarīgs no valstī pastāvošām politiskām tradīcijām, politiskās kultūras un pilsoniskās sabiedrības brieduma pakāpes. Un, kā jau tika minēts, šo likumsakarīgo saikni starp vēlēšanu sistēmas veidu un politisko situāciju valstī var apskatīt no cita gala, proti, ka vēlēšanu sistēma ir nevis politiskās (ne)stabilitātes cēlonis, bet tās sekas.
Katrā ziņā var teikt, ka referāta sākumā izvirzītā hipotēze par to, ka katrai vēlēšanu sistēmai ir savi trūkumi un priekšrocības, bet ne jau vēlēšanu sistēmu izvēle garantē vēlētāju apmierinātību ar vēlēšanu rezultātiem un politisko stabilitāti valstī tika apstiprināta.
Jautājums par jaunu vēlēšanu veidu (tautas vēlēts valsts prezidents utt.) ieviešanu Latvijā ir diskutabls, bet referāta autores uzskatā tas ir atkarīgs no politiskās gribas un pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm. Gadījumā ja to ieviešana paaugstinātu tautas uzticēšanos varai, tā ir visnotaļ atbalstāma. Kaut gan referāta autores priekšlikums vēlēšanu tradīciju izmaiņu jomā Latvijā būtu vērojami paplašināt vēlētāju loku līdz ar nepilsoņu iekļaušanu tajā. Šodien mūsu valstī dzīvo pāri 300 tūkstošiem cilvēku, kuru nepilsonība ir strīdīgs vēsturisks un politisks jautājums. Referāta autore uzskata, ka „nulles” varianta pilsonības ieviešana viņu gadījumā sekmētu Latvijas demokratizāciju un sabiedrības saliedētību daudz vairāk nekā diskusijas par iespējamu vēlēšanu sistēmas maiņu ar mērķi paaugstināt tautas uzticēšanos valstsvīriem.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1335581
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties