Vēlēšanu tiesībām kā ir zināms ir īpaša nozīme. Tās nosaka vissvarīgāko valsts institūciju veidošanas kārtību. Ar vēlēšanu tiesību realizāciju rodas sabiedrisku attiecību sistēma – vēlēšanu sistēma. Velēšanu sistēmas ir dažādas, bet interesanti ir tas, kas veic vēlēšanu, ka arī tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas sagatavošanas un organizācijas procesu. Kas ir vēlēšanu komisijas un iecirkņu komisijas?
2006. gads Latvijā ir nozīmīgs ar tādu svarīgu notikumu kā 9. Saeimas vēlēšanas. Šīs vēlēšanas, kā arī citas, notikušās un nākamās, nevarētu notikt bez sekmīgi darbojošās vēlēšanu sistēmas, organizatoriem, kas nodrošina vēlēšanu leģitimitāti.
Viens no referāta autora uzdevumiem ir noskaidrot kāda ir Latvijas velēšanu komisiju sistēma. Vēlēšanu komisiju sistēma ir pamats, kas nodrošina vēlēšanu, tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas norisi, tāpēc jāiepazīstas ar komisiju sastāvu. Svarīgs uzdevums ir noskaidrot, kā notiek vēlēšanu komisiju un iecirkņu komisiju darbība, tas ir noskaidrot to kompetenci. Referāta autora kārtējais uzdevums ir uzzināt par pagājušo Latvijā vēlēšanu pieredzi – par 8. Saeimas vēlēšanām.
Lai izpildītu minētos un dažus citus uzdevumus, autors apskata normatīvos aktus, kas regulē Latvijas vēlēšanu komisiju un iecirkņu komisiju darbību, izmanto Interneta resursus un literatūru.
Darba mērķis ir uzzināt kāda loma vēlēšanu komisijām ir Latvijas vēlēšanu sistēmā, par ko tieši tās ir atbildīgas un kāda institūcija ir galvenā vēlēšanu komisiju sistēmā.
Referāts sastāv no trim nodaļām. Pirmajā nodaļā apskatāma Latvijas Centrālā vēlēšanu komisija un tās pienākumi un tiesības. Otrajā nodaļā darba autors noskaidro pilsētu, rajonu, novadu un pagastu vēlēšanu komisiju un iecirkņu komisiju sastāvu un kompetenci . Savukārt trešajā apkopoti galvenie ar vēlēšanu komisijām saistītie fakti 8. Saeimas vēlēšanās.…