Plūsmas diagramma, kurā parādīts virsnieru medullas stimulācijas process, kas liek tam izdalīt adrenalīnu, kas tālāk iedarbojas uz adrenoreceptoriem, netieši pastarpinot vai imitējot simpātisko aktivitāti.
Efektorģenēs simpātiski ganglioniskie neironi kopā ar citiem kotransmiteriem, piemēram, ATP , atbrīvo noradrenalīnu (norepinefrīnu), lai darbotos uz adrenerģiskiem receptoriem , izņemot sviedru dziedzerus un virsnieru vidusdaļu:
• Acetilholīns ir preganglioniskais neirotransmiters abās ANS daļās, kā arī parasimpātisko neironu postganglioniskais neirotransmiters. Nervi, kas izdala acetilholīnu, tiek uzskatīti par holīnerģiskiem. Parasimpātiskajā sistēmā ganglioniskie neironi kā neirotransmiteru izmanto acetilholīnu, lai stimulētu muskarīna receptorus.
• Pie virsnieru serdē , nav postsinaptiskos neirons. Tā vietā presinaptiskais neirons atbrīvo acetilholīnu, lai iedarbotos uz nikotīna receptoriem . Virsnieru medulas stimulēšana izdala adrenalīnu (epinefrīnu) asinsritē, kas iedarbojas uz adrenoreceptoriem, tādējādi netieši pastarpinot vai imitējot simpātisko aktivitāti.
Vēsture
Galens atzina specializēto autonomās nervu sistēmas sistēmu . 1665. gadā Viliss izmantoja terminoloģiju, un 1900. gadā Langlijs lietoja terminu, definējot abus dalījumus kā simpātisko un parasimpātisko nervu sistēmu.
…