Šajā referātā es aprakstīšu vedību tradīcijas latviešu folklorā un arī tradīcijas, kuras tiek izmantotas mūsdienu kāzās. Referātā ir iekļautas arī tautasdziesmas un ticējumi. Esmu pievienojis arī dažus interesantus faktus par kāzām, piemēram, kāpēc līgavas nēsā plīvuru. Referāta beigās esmu uzrakstījis pāris atziņas, ko esmu ieguvis no šī referāta.
Ģimenes nodibināšana Eiropā tika regulēta jau mūsu ēras pirmajos gadsimtos, sākot ar laulību aizliegumu tuvu radinieku starpā. Sāka pārraudzīt arī sievas iegūšanas veidus, cenšoties iznīdēt vecāko no tiem – līgavas zagšanu. Sākot ar 16. gadsimtu, izdoti rīkojumi laulāties baznīcā.
Bieži vien abi laulājamie brauca uz baznīcu katrs no savām mājām, kur pēc laulībām atkal atgriezās. Līdzināšana jeb laulāšana notika pēc baznīcas laulībām. Bija arī otrs veids, kad pēc līdzināšanas līgavas mājās jaunie brauca uz baznīcu laulāties.
Vedības parasti notika otrdienās un ceturtdienās un ilga trīs dienas. Ilgu laiku bija aizliegts rīkot vedību viesības svētdienā; ja tas netika ievērots, vainīgie pat sodīti ar pērienu.
Lai kļūtu par vīru un sievu mūsdienās, iespējas ir trīs. Parasti pāris izvēlas vienu variantu. Pirmais - laulāties Dzimtsarakstu nodaļā. Otrais - baznīcā. Trešais - sareģistrēties Dzimtsarakstu nodaļā un pēc tam slēgt laulību Dieva priekšā.
Dažkārt tūlīt pēc kāzu ceremonijas jaunlaulātie dodas kāzu ceļojumā.
Mūsdienās laulības var notikt jebkurā nedēļas dienā. Līgavainis ar līgavu var braukt kopā vai arī atsevišķi. Tā ir laulājamo izvēle.
Bija arī gadījumi, kad saderētā līgava pēc derībām brauca līgavainim līdzi uz viņa mājām, bet kāzas dzēra tikai vēlā rudenī.
Līgavas izraudzīšana laika gaitā attīstījusies šādi:
1)līgavas zagšana
2)līgavas pirkšana
3)līgavas līgšana un saderēšana
4)precības un derības
Līgavas zagšana bija visvecākais sievas iegūšanas veids. Puisis slepeni noskatīja meitu un viens pats vai ar palīgiem meitu sagūstīja un aizveda uz savu sētu. Meitas piederīgie, pamanījuši viņas aizvešanu, centās zagļus panākt. Ja nozagto meitu aizveda tālu svešā malā, tad nereti pagāja vairāki gadi, līdz viņa ieraudzīja savus piederīgos. Bieži vien viņai pašai tad jau bija bērni.
Vēlāk līgavas zagšanu aizstāja pirkšanu par naudu. Tā izpaudās kā atlīdzināšana vecākiem par meitas audzināšanu un arī darbaspēka zaudējumu. Protams, bija jāpērk arī pūrs par tā pilnu vērtību.…