Par šī zinātniski pētnieciskā darba pamattēmu tika izvēlēta vecāku pārraudzības veidu saistība ar pusaudžu eksternālo uzvedību.
Izvirzot divus pētījuma jautājumus, tika meklētas atbildes – vai pastāv atšķirības starp vecāku pārraudzības veidu pašnovērtējumu un bērna novērtējumu par vecāku pārraudzības veidiem, un vai pastāv saistība starp vecāku pārraudzības veidu pašnovērtējumu un bērnu eksternālās uzvedības izpausmēm.
Teorētiskajā daļā aplūkotas tādu autoru atziņas un pētījumi kā D. Baumrindas, M. Rottera, E. Eriksona, M. Kerras, H. Stattina, u.c., kuri norāda uz vecāku – bērnu attiecību kvalitātes nozīmi optimālā ģimenes funkcionēšanā. Tiek izdalīti dažādi veidi kā vecākiem pārraudzīt savus bērnus, bet par būtiskāko tiek atzītas vecāku zināšanas par sava bērna gaitām.
Praktiskajā daļā tika izmantotas sekojošas metodes – pusaudžu pašnovērtējuma aptauja (autors T.M. Achenbach), un Zviedrijas pētnieku M. Kerras un H. Stattin izveidota vecāku pārraudzības veidu aptauja, kas sastāv no vecāku un bērnu varianta. Pētījumā tika iesaistīti 14 – 15 gadus veci pusaudži no Rīgas vispārizglītojošās skolas un viņu vecāki.
Rezultāti parādīja, ka nepastāv statistiski nozīmīgas atšķirības starp to, kā vecāki novērtē savas audzināšanas īpatnības un kā tās novērtē viņu bērni, kas liek domāt, ka vecāku – bērnu starpā pastāv labs zināšanu līmenis. Uz otro pētījuma jautājumu tika atrasta saistība starp pusaudža delinkvento uzvedību un bērna atklātību, starp agresīvo uzvedību un bērna atklātību, un starp agresīvo uzvedību un vecāku kontroli, kas lielā mērā apstiprina teorētiskos atklājumus - augstāka vecāku pārraudzība saistās ar zemākām eksternālās uzvedības problēmām. Līdz ar atbildēm uz pētījuma jautājumiem, ir izpildīts zinātniski pētnieciskā darba mērķis.…