Vatikāns – mazākā valsts pasaulē, taču ar savu pastu, valūtu, avīzi, radio, dzelzceļa staciju un pat armiju. Vatikāna teritorijā Sv. Pētera laukumā atrodas kristīgajā pasaulē lielākā un nozīmīgākā katedrāle, no kuras kupola paveras plašas Romas panorāma. Vatikāna muzejos atrodas unikālas mākslas vērtības, tai skaitā nesen restaurētā Siksta kapela. Romā tūristu cienīgas apskates vietas ir: Kolizejs, Venēcijas laukums, Romas Forums, Spānijas laukums, Romas populārākā strūklaka Trevī, Kapitolija pakalns ar Mikelandželo projektētām kāpnēm.
Vatikāns (Vaticano, Stato della Cifta del Vaticano) — pilsētvalsts Itālijas galvaspilsētas Romas Rietumu daļā, Tibras labajā krastā. Vatikāns ir starptautiska katolicisma politikas administrācijas un ideoloģijas centrs.
VALSTS IEKĀRTA. Vatikāns ir absolūta teokrātiska monarhija. Konstitūciju aizstāj 1929.7.VI konstitucionāli akti un 1967.15.VIII «apustuliskā konstitūcija», kur ietverta Romas kūrijas reforma (spēkā kopš 1968.1.III). Valsts galva ir Romas katoļu baznīcas pāvests, ko aizklātā balsošanā uz mūžu ievēlē kardinālu kolēģija konklāvs). Pāvestam ir augstākā likumdošanas vara, izpildvara un tiesas vara. Premjerministra funkcijas veic valsts sekretārs. Teritorijas administratīvo pārvaldi realizē pāvesta iecelts gubernators un padomdevējs orgāns — kardinālu kolēģija. Augstākie konsultatīvie orgāni ir Romas katoļu baznīcas koncils jeb Vatikāna koncils, kardinālu kolēģija un bīskapu sinode. Vatikāna politiskās, ekonomiskās un reliģiskās darbības tiešo vadību īsteno Romas kūrija. Augstāko amatpersonu pilnvaru laiks ir 5 g. Atbilstoši reformai šīm personām jāatstāj amats pēc pāvesta nāves.
ĀRPOLITIKA. Vatikāna ārpolitikas vēsture liecina par tā ciešajiem sakariem ar imperiālistiskajām lielvalstīm. Pēc 2. pasaules kara antikomunisms un cīņa pret sociālistiskajām valstīm kļuva par Vatikāna starptautiskās darbības pamatvirzienu.
…