Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:146091
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.04.2016.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Varnu sistēmas izveidošanās un tās pamatošana    3
  Varnu veidi, pienākumi un nozīme indiešu sabiedrībā    5
  Varnu sajaukšanās    11
  Nobeigums    13
  Literatūras saraksts    14
Darba fragmentsAizvērt

Manu likumi noteica, ka dēls, kas piedzimis brahmanim un šūdru kastas sievietei, pieskaitāms viszemāk vērtējamai cilvēku grupai (čandala). Parasti brahmaņiem bija aizliegts precēt sievieti no šūdrām, taču vienā likumu grāmatā tas tomēr tika atļauts. Radās jauktās varnas un šo varnu pārstāvji neskaitījās netīri. Hipergamnās brahmaņa un šūdras laulībās dzimušais bērns – nišada – skaitījās netīrs. Hipogamnās laulībās dzimušiem bērniem (pratilomiem) bija zemāks sociālais stāvoklis, nekā vecākiem. Tā brahmaņu sievietes un šūdru vīrieša laulībās dzimušais bērns kļuva par nepieskaramiem čandaļiem. Protams bija arī izņēmumi, kad jauktās varnās dzimušie sabiedrībā ieņēma cienījamu stāvokli. Tie bija hipogamnās – vīrieša kšatrija un sievietes brahmaņa, kā arī vīrieša vaišja un sievietes kšatrija – laulībās dzimušie bērni.
Pirms Guptu impērijas izveidošanas, kad teritorijā ieplūda dažādas ciltis, tradicionālā varnu sistēma sašķobījās. Abas augstākās varnas sāka tuvināties, tāpat arī zemākās. Radās degradēto kšatriju varna. Tajā ieskaitīja daudzus augstāko varnu ienācējus. Līdzīgā veidā radās apakšnodalījumi citām varnām. Varnu robežās noslāņojās tie, kas bija dzimuši nevienlīdzīgās laulībās, radās arī dažādas jaunas profesijas, kas bija jāietver kopējā sabiedrības struktūrā. Varnu sajaukšanās rezultātā radās sarežģītas varnu apakšgrupas. Šīs mazākās varnas ieņēma zemu stāvokli sociālajā sistēmā un kļuva par pamatu vēlākajai indiešu kastu sistēmas attīstībai.

NOBEIGUMS
Neskatoties uz varnu sistēmas trūkumiem, raugoties caur mūsdienu uzskatu prizmu, tai bija liela nozīme indiešu sabiedrībā. Asinsradinieku grupu vienotība kļuva par sabiedrības struktūras pamatelementu, ko nespēja satricināt nedz civilizācijas attīstības līmeņa nomaiņa, nedz pārmaiņas pārvaldes iekārtā. Nenoliegdama neatkarību, varna nodrošināja aizsardzību (kaut arī ne vienmēr īstenojamu) pret pāridarījumiem no ārpuses. Ar varnu palīdzību tika asimilēti uzmācīgi svešzemnieki. Varnas nodrošināja Indijas kultūras un garīgā mantojuma stabilitāti. Hinduistiem varnas un kastas bija fundamentāli svarīgas kategorijas, jo saskaņā ar vēdām tās nebija atdalāmas no reliģiskās dzīves un bija dievišķās pasaules sastāvdaļa.

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties