Valūtas tirgus ir viens no dinamiskākajiem finanšu tirgiem, kuram raksturīgas ievērojamas svārstības. Neprofesionāli darbojoties šajā tirgū un neizmantojot mūsdienīgus risku ierobežošanas instrumentus, iespējami lieli zaudējumi. Latvijas Banka ievērojami ietekmē Latvijas valūtas tirgu, jo ir vislielākā tā dalībniece.
Vēl joprojām vārdi valūtas dīlings izraisa lietišķu civēku vidū lielu interesi. Daudziem tas saistās ar vieglu naudas peļņas iespēju. Īsumā to varētu raksturot kā naudas vienību pirkšanu un pārdošanu.To izmanto ne tikai tirdzniecības operaciju veikšanai,bet arī tīri spekulatīvā nozīmē, gūstot peļņu izmantojot valūtas kursa svārstības.
Nosaukums dīlings cēlies no angļu vārda dealing (darījums,operācija), kas nozīmē starpbanku valūtas maiņas, depozītu, vērtspapīru u.c. darījumus, ko veic dīleri, izmantojot moderno sakaru sistēmu.
Mūsdienu valūtas tirgus pamati veidoti ap 50-60 gadiem Bretonvudas valūtas sistēmas funkcionēšanas laikā. Taču savu lielāko attīstību guva ap 70 gadiem ar straujo sakaru tehnikas attīstības sākumu. Lielākā daļa valūtas operāciju tiek veiktas no speciāli bankās izveidotām dīleru istabām.
Latvijas banku dīlinga centru 1. (dealing room) atklāšanas pirmsākumi meklējami 1992-93 gadu laikā, kad bankas pēc klientu pieptasījuma mainīja valūtas importa/eksporta norēķinu veikšanai un citām vajadzībām. Kā pirmās, kas sāka veikt šīs operācijas bija Parex Banka un Rīgas komercbanka. Tieši iekļauties pasaules starpbanku valūtas tirgū ļauj Reuter Dealing globālā kompjūtersistēma. Ar tās palīdzību iespējams dažu sekunžu laikā savienoties ar jebkuru pasaules banku, kura pievienota šai sistēmai. Starpbanku tirgū tiek veikti lieli operāciju apjomi, kur paralēli peļņas gūšanai bankas risina arī attiecīgā brī'dī nepieciešamās valūtas iegādes un likviditātes jautājumus, kā arī nodrošina valūtas aktīvu aizsardzību no riska, kas saistīts ar valūtas un procentu likmju izmaiņām. …