Demokrātiskam politikas režīmam raksturīgas publiskas varas institūcijas formējums vēlēšanu ceļā, kuros tiesīgs piedalīties pilsoņu vairākums. Eksistē subjektīvas vēlētāju tiesības jēdziens kā pilsoņa tiesības ievēlēt un būt izvēlētam un objektīvas vēlētāju tiesības jēdziens kā juridiski regulējošu normu kopums vēlēšanu procesā.1
1.1. VĒLĒŠANU TIESĪBU PRINCIPI
Atkarībā no noteiktām atšķirībām likumdošanā un tās regulēšanā atsevišķās valstīs vēlēšanu tiesību principus mūsdienīgos nosacījumos var iedalīt sekojoši: vispārējas vēlēšanu tiesības, vienlīdzība atklātībā (tiešas vai netiešas vēlēšanas), aizklāta balsošana.
1.2. VISPĀRĒJAS VĒLĒŠANU TIESĪBAS
Šis princips nozīmē, ka subjektīvas vēlēšanu tiesības tiek piešķirtas katram pilsonim, tam sasniedzot noteiktu vecumu, ja viņš necieš no garīga rakstura problēmām. To, vai cilvēks ir nepieskaitāms nosaka speciālu ekspertīžu rezultātā ar tiesu institūciju palīdzību stingrā likumdošanā noteiktā kārtībā. Dažās valstīs vēlēšanu tiesības tiek ierobežotas (dažbrīd viņam tiek atņemtas vēlēšanas tiesības) gadījumā, ja viņš ir pastrādājis noziegumu, par kuru viņš jau ir notiesāts un šis noziegums ir norādīts likumā, kas paredz atņemt vēlēšanas tiesības, vai arī automātiski pēc soda saņemšanas par jebkuru pastrādātu noziegumu.…