7. TIESU VARAS FUKNCIJA – VIENA NO VALSTS FUKNCIJĀM
“Tiesu vara – saskaņā ar varas dalīšanas teoriju patstāvīga un neatkarīga publiskās varas sfēra līdz ar likumdošanas un izpildu varu.” Republikā, kurā mēs dzīvojam, respektīvi, Latvijas Republikā, tiesu spriež tikai un vienīgi tiesa.
Latvijā ir izveidota trīs pakāpju tiesu sistēma: rajonu jeb pilsētu tiesas (piem. Talsu rajona tiesa); apgabaltiesas (piem. Kurzemes apgabaltiesa); augstākā tiesa. Visi trīs šie tiesu veidi ir vispārējās kompetences tiesas, taču tiesu varu mūsu valstī īsteno arī Satversmes tiesa, kura ir speciālās kompetences tiesa un tā nav iekļauta trīs pakāpju tiesu sistēmā. “Vispārējās kompetences tiesu statusu un darbības kārtību nosaka Latvijas Republikas Satversme, likums «Par tiesu varu», Civilprocesa likums, Kriminālprocesa likums, Administratīvā procesa likums, Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss. Satversmes tiesas statusu un darbību nosaka Latvijas Republikas Satversme, likums «Par tiesu varu», Satversmes tiesas likums, Satversmes tiesas reglaments.”
Tiesu vara pilda šādas valsts funkcijas:
1. Risina konfliktus starp fiziskām un juridiskām personām un likumu pamata. Tas ir civilprocess.
2. Nosaka sodu par noziedzīgiem nodarījumiem un citiem likumpārkāpumiem. Tas ir kriminālprocess un administratīvais process.
3. Risina konfliktus starp personu un valsti. Tas ir administratīvais process.
4. Kontrolē likumību valstī. Tā ir konstitucionālā uzraudzība.
…