Budžeta klasifikācija, veidošanas princips un process.
Valsts budžets ir finansu sistēmas centrālais posms. Valsts budžets ir centralizētais naudas līdzekļu fonds, kuru valsts akumulē ar nodokļu starpniecību un izlieto savu funkciju veikšanai.
Valsts budžets sastāv no divām savstarpēji saistītām daļām:
ieņēmumu daļas, kura satur saņemto līdzekļu uzskaiti
izdevumu daļas
Ieņēmumu daļas uzdevums ir nodrošināt naudas resursu izdevumu daļai. Budžets izklāsta valsts finansu statēģiju, atklāj valsts ekonomikas mērķus un veidus, kādos tiek plānots tos sasniegt.
Keinss un viņa teorijas pekritēji uzskata, ka valsts budžeta galvenais uzdevums ir ekonomisko aktivitāšu līmeņa paagstināšana. Ja valstī ir augsts bezdarba līmenis un lēns nacionālā ienākuma pieauguma temps, fiskālo politiku var izmantot, lai palielinātu kopējo pieprasījumu. Šajā gadījumā valsts pieņem budžetu ar deficītu. Rezultātā valstī paaugstināsies ekonomisko aktivitāšu līmenis. Ja ekonomikā ir vērojama “pārmērīga rosība”, valsts pieņem budžetu ar pārpalikumu.
Valsts budžets pilda šādas funkcijas:
pārvaldes funkcija- pārvalda nacionālos ienākumus.
sociālās politikas realizācijas funkcijas- budžeta līdzekļi tiek atvēlēti un novirzīti sociālajai jomai.
līdzdalības sabiedrības īstenošanas procesā- budžets iedarbojas uz dažādām saimniecības dzīves pusēm, tiek atvēlēti līdzekļi kapitāla atjaunošanai, valsts saimniecībai.…