SANITĀRĀS ROBEŽINSPEKCIJAS IZVEIDE
Eiropas Savienības un Latvijas attiecību vēsture nav gara. 1991.gada 21.augustā Eiropas Komisija atzina Latvijas neatkarību. Eiropas Komisija bija pirmā no pasaulē nozīmīgākajiem spēkiem, kas atzina Baltijas valstu neatkarību, tādējādi paātrinot citu valstu lēmumu pieņemšanu.
Latvija 1992.gada 11.maijā parakstīja līgumu par tirdzniecību un sadarbību. Šis līgums nosaka Latvijas precēm lielāku labvēlības statusu, ievedot tās Eiropas Savienībā bez kvantitatīvajiem ierobežojumiem un daļēji bez importa muitas nodevām. Līgumā ir panti, kuros Latvija un Eiropas Savienība apņemas:
1) nediskriminēt viena otru tirdzniecības jomā;
2) veicināt komerciālo un ekonomisko sadarbību;
3) tirgoties ar precēm par tirgus cenām;
4) informēt vienai otru par statistikas un tarifu noteikumiem;
5) izveidot kopīgu komiteju, kas pārbaudītu līgumā paredzēto noteikumu ievērošanu, izstrādātu rekomendācijas sadarbības uzlabošanai.
1992.gada 11.maijā Eiropas Komisija ar Baltijas valstīm parakstīja arī kopīgu deklarāciju par politisko dialogu, kas īstenojas, tiekoties ministru, kā arī augsta ranga ierēdņu līmenī. Eiropas Savienību šajās sarunās pārstāvētu Ministru Padomes prezidentūra un komisija.
Šobrīd Eiropas Komisija ir lielākā palīdzības sniedzēja Latvijai. Pēc Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas datiem, 1991.gadā Latvijai tika iedalīti 5,0 milj. ECU, no tiem pa 1,25 milj. lauksaimniecības un enerģētikas vajadzībām un 2,0 milj. transportam. 1992.gadā šī summa tika paaugstināta līdz 15 milj. ECU, no kuriem 4,5 milj. tika paredzēti privatizācijas attīstībai, 3,0 milj. finansu un banku sektoram, bet 1,5 milj. TEMPUS programmai (augstākajai izglītībai). 1992.gadā Latvija no Eiropas Komisijas saņēma arī humāno palīdzību 200 000 tonnu graudu veidā par 30 milj. ECU. [17.]
…