Valsts politika ir t.s. fiskālā politika ir valsts izdevumu un nodokļu politika, kas galvenokārt tiek realizēta ar valsts budžeta starpniecību, kuru izmanto, lai sasniegtu makroekonomisko rādītāju stabilitāti – pilnīgo nodarbinātību, ekonomikas izaugsmi un cenu līmeņa stabilitāti. [6., 743.] Šis skaidrojums precīzi definē valsts fiskālās politikas būtību un nozīmi valsts tautsaimniecības pārvaldē.
Tātad nepieciešams atzīmēt, ka valsts fiskālās politikas galvenā svira ir valsts budžets, kuram ir ļoti liela loma, regulējot valsts ekonomikas attīstību un stabilizāciju.
1.3. VALSTS BUDŽETS UN TĀ LOMA VALSTS FISKĀLAJĀ POLITIKĀ
Lai valsts varētu veikt savas funkcijas, tās rīcībā ir jābūt noteiktam naudas līdzekļu kopumam jeb valsts finansēm. Šo naudas līdzekļu veidošana, sadale un izmantošana tiek veikta ar valsts budžeta starpniecību. Valsts budžets ir valsts naudas ieņēmumu un izdevumu sīkais saraksts, kas tiek sastādīts noteiktam laika periodam, parasti gadam. [9.] Valsts budžeta mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, citām valsts institūcijām un pašvaldībām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar likumdošanas aktiem, nodrošinot, lai tajā laika posmā, kuram šie līdzekļi paredzēti, izdevumus segtu atbilstoši ieņēmumi. Budžetu izstrādājot, jāņem vērā nepieciešamība nodrošināt vispārējo ekonomisko līdzsvaru. [1.]
…