1. Ekonomiskā attīstība Latvijā.
Pēdējos gados Latvija atrodas to Eiropas valstu vidū, kurās attīstība norit visstraujāk. Laika periodā no 1996. gada līdz 2001. gadam iekšzemes kopprodukts vidēji gadā palielinājies par 5,8% (tas ir aptuveni divas reizes straujāk nekā ES).
Neskatoties uz to, ka pasaules ekonomikas attīstības tempi 2001. – 2002.gadā būtiski palēninājās, Latvijā tie turpināja strauji pieaugt. 2001. gadā IKP (iekšzemes kopprodukts) valstī pieauga par 7,7 %, 2002. gadā – par 6,1%. IKP pieaugumu 2002. gadā visbūtiskāk ietekmēja apjomu kāpums tirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā, komercpakalpojumos un būvniecībā. Pakalpojumu nozaru attīstību veicina iedzīvotāju un uzņēmumu ienākumu palielināšanās, kredītu saņemšanas iespēju paplašināšanās u.c. Šīm pakalpojumu sfērām vēl ir lielas izaugsmes potences. Strauji aug eksporta apjomi. 2002. gadā tie pieauga par 12 %. Visapjomīgāk eksports bija uz ES valstīm. Ekonomiskais pieaugums Latvijā ir sasniegts stabilā makroekonomiskā vidē. Inflācija Latvijā ir viena no zemākajām starp pārejas ekonomikas valstīm. Pēdējos gados gada vidējā inflācija ir bijusi 2-3% robežās.
Ekonomiskās izaugsmes iespējas vislabāk raksturo investīciju pieaugums. Laika periodā no 1996. gada līdz 2001. gadam investīcijas pamatlīdzekļos (izdevumi kopējā pamatkapitāla veidošanai) vidēji katru gadu pieauga par 19,2%. Investīcijas īpaši strauji pieauga 1996.-1998. gadā sakarā ar privatizācijas procesa norisi. Arī 2000. gadā un 2001. gadā, kaut masveida privatizācija pamatā ir beigusies, investīciju apjoms turpināja pieaugt strauji – par aptuveni 18,5% gadā. Investīciju pieauguma temps un tā īpatsvars IKP Latvijā ir viens no augstākajiem starp ES kandidātvalstīm. Investīcijas sekmē vairāki faktori: stabilā makroekonomiskā vide, ārvalstu investīciju ieplūdums, kredīta procentu likmju pazemināšanās un banku sektora nostiprināšanās, kopējo ekonomisko aktivitāšu pieaugums u.c..
…