Domas par pieļaujamo valsts ietekmes lielumu tirgus saimniecībā ir dažādas, tomēr gandrīz visi ekonomikas teorētiķi atzīst, ka valsts loma ekonomikas procesā ir svarīga gan mikroekonomikā, gan makroekonomikā. Valstij ir dažādas funkcijas un uzdevumi ekonomikā, valsts budžets ir nozīmīgs sabiedrības labklājības līmeņa rādītājs, valsts ir liela pakalpojumu un preču ražotāja un arī patērētāja.
Tirgus ekonomikas valstiskās regulēšanas pamatus izstrādāja angļu ekonomists Dž.M.Keinss 20.gs.30.gados. Viņš izvirzīja tēzi, ka tirgus ir jāpapildina ar valstisko regulēšanu, ka valsts var būtiski ietekmēt ražošanas pieaugumu, inflāciju, ierobežot bezdarbu, balstoties uz mērķtiecīgu budžeta ieņēmumu un izdevumu politiku. Keinsa koncepcijas galvenā doma ir saistīta ar to, ka ekonomikas valstiskās regulēšanas ceļā tirgū jārada efektīvs pieprasījums.
Vadoties pēc Keinsa teorijas, mūsdienu autori ir izstrādājuši galvenās valsts funkcijas ekonomikā, kuras arī tiks aprakstītas šajā darbā. Cieši saistīts ar šīm funkcijām ir arī valsts budžets un, līdz ar to, arī nodokļi, kas arī tika apskatīti šajā darbā.…