Izpildvara ir pastāvīgs valsts varas nozarojums, kuru raksturo pastāvīgi funkcionējoša valsts politiskās un administratīvās pārvaldes institūciju sistēma. Šo sistēmu veido daudzveidīgas, daudzskaitlīgas, sazarotas institūcijas un plašs amatpersonu loks un viena no šīm institūcijām ir Valsts kontrole.
Valsts kontrole palīdz funkcionēt valsts varai, kuras uzdevums ir rūpēties un nodrošināt stingru un precīzu likumdošanas varas pieņemto likumu izpildi visā valstī, tādejādi aizsargājot sabiedrības intereses.
Likumā par Valsts kontroli ir rakstīts, ka Valsts kontrole ir neatkarīga koleģiāla augstākā revīzijas iestāde Latvijā, kas ir pakļauta vienīgi likumam. Valsts kontrole pārbauda valsts un pašvaldību budžeta ieņēmumus un izdevumus un mantu, tāpat arī Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju vai institūciju līdzekļu izlietošanu, kuri iekļauti valsts budžetā vai pašvaldību budžetos. Valsts kontrole atskaitās arī Saeimai. Pārliecība par to, ka Valsts Kontrole neko nedara, rodas tāpēc, ka Valsts Kontrole nevienu uz tiesu un cietumu neved. Ja revīzijas materiāli liecina ne tikai par pārkāpumiem, kad valstij jāatmaksā nauda, bet par nodarījumiem, kuru sastāvā varētu būt nozieguma pazīmes, materiāli tiek iesniegti prokuratūrā izvērtēšanai un tālākai rīcībai.[1]
Tāpēc darbā tika izvēlēts apskatīt tieši Valsts kontroles lomu Latvijas valsts budžeta līdzekļu izmantošanā.
Darba mērķis ir izvērtēt valsts kontroles darbību un noderīgumu mūsu valstī.
Lai sasniegtu mērķi tika veikti šādi uzdevumi:
1.uzzināt, kas ir valsts kontrole, kādas ir tās funkcijas, misija un mērķis
2.aprakstīt kāda ir valsts kontroles struktūra
3.aplūkot ar kādām ārvalstu organizācijām sadarbojas Valsts kontrole.
1.izvērtēt valsts kontroles darbību pēdējos gados (2001.-2005.gads), nosaucot un aprakstot atklātās nepilnības valsts budžeta izpildē
Darbs sastāv no divām daļām. Pirmajā daļā teorētiski ir aprakstīta Valsts kontroles loma, misija, mērķi, funkcijas, struktūra un sadarbība ar ārvalstu organizācijām, bet otrajā daļā aprakstītas no 2001.-2005. gadam atklātās nepilnības un trūkumi valsts budžeta līdzekļu izmantošanā. Par pamatu tika ņemti Valsts kontroles ziņojumi par gada pārskatu par valsts budžeta revīzijām.
Darbā tika izmantoti Likums par valsts kontroli, ziņojumi par Latvijas Republikas gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem un Valsts kontroles gada pārskati.…