Latvijas Valsts kases sistēma ir unikāla Eiropas Savienības dalībvalstīs- ar tik plašām darbības funkcijām, kas ietver gan valsts budžeta apkalpošanu, gan valsts parāda vadību, gan Eiropas Savienības fondu maksājumu iestādes funkciju izpildi, gan valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldību. Visu minēto funkciju veikšana vienkopus ir ļāvusi Latvijas Valsts kasē koncentrēt gan zinošus un kvalificētus speciālistus, gan arī veidot kopējas un efektīvas norēķinu un pārskatu sistēmas.
Valsts kases funkcijas laika gaitā ir pildījusi Centrālā banka, komercbankas, kā arī Finanšu ministrijas Valsts kases departaments. Kopš 1997. gada ir atjaunota Valsts kases kā patstāvīgas valsts pārvaldes iestādes darbība.
Šo darba tēmu izvēlējos, jo vēlējos uzzināt vairāk par Valsts Kasi, kas ir viena no pirmajām Neatkarīgās Latvijas laikā izveidotajām valsts pārvaldes iestādēm. Valsts kases teorētiskais raksturojums
Valsts kases rašanās Latvijā saistās ar neatkarīgas Latvijas izveidošanos 1919.gadā. Iegūstot suverenitāti, Latvijas valdībai nācās risināt daudzus svarīgus ekonomiskus un finansiālus uzdevumus, tai skaitā arī izveidot stabilu finanšu sistēmu. 1919.gada 25.martā Latvijas Republikas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis izdeva rīkojumu ’’Par Valsts kases iekārtu’’, kas noteica, ka ’’Valsts kases uzdevums ir pārvaldīt naudas līdzekļus un citas vērtības valsts vajadzībām saskaņā ar likumiem un atsevišķiem valdības rīkojumiem’’. Valsts kase atradās finanšu ministra pārziņā un valsts kasi vadīja valsts pārvaldnieks, kura tiešā pārziņā atradās Valsts kases kanceleja. Pēc finanšu ministra rīkojuma pilsētās un miestos atvēra Valsts kases nodaļas. Naudas līdzekļi un citas vērtības valsts vajadzībām atradās naudas glabātāvā.…