Dažus pēdējos gadus Latvijā ir augstākie inflācijas rādītāji visā ES. Par šādu nelabvēlīgu situācijas attīstību satraukumu izsaka vairāki eksperti, bet valsts rīcību šādas situācijas novēršanai var raksturot kā pasīvu. No valdības puses ir izskanējuši solījumi par “slepenajiem ieročiem” inflācijas apkarošanai, tomēr reāla darbība no valdības puses nav.
Šajā darbā ir aplūkota iespējamā krīze Latvija nekustāmo īpašuma tirgu un tās izraisīto finansu un ekonomisko krīzi un attiecīgi iespējamie mehānismi kā novērst to Tas būtībā kalpotu kā atšifrējums valdības “slepenajiem ieročiem cīņā ar inflāciju”. Kā empīrisks materiāls par nekustamā īpašuma tirgus izraisītu finansu krīzi darbā tiek aplūkota ekonomiskā krīze Zviedrijā 90to gadu sākumā.
Sākotnēji iespējamā saikne ar politiku liekas maznozīmīga vai pat neiespējama. Tomēr neskaitāmi pētījumi liecina par nekustamo īpašumu tirgus ietekmei uz vispārējo ekonomikas stāvokli valstī. Saikne ir zināmā mērā netieša, jo situācija nekustamo īpašumu tirgū ietekmē banku sektoru, savukārt, banku sektoram ir ekonomiska ietekme uz valsts fiskālo un monetāro politiku, kas būtībā ir politikas kompetence (gan likumdevēja, gan arī valdības).
Darba struktūra – darbs ir iedalāms četrās nozīmīgās daļās – pirmajā ir teorētisks ieskats dažādu tirgu ietekmei uz ekonomiku un kopējo valsts ekonomisko situāciju. Teorētiskajā daļā ir aplūkotas dažādas teorētiskas nostādnes par makroekonomiku.
Otrajā daļā ir veikta situācijas analīze 90to gadu sākumā Zviedrijā, kad sabrūkot īpašumu tirgum tika negatīvi ietekmēta tautsaimniecības attīstība. Savukārt, trešajā daļā ir veikts situācijas attīstība apraksts Latvijā.
Ceturtā daļa aplūko iespējamos veicamos pasākumus ekonomiskās krīzes novēršanai.…