1. Valsts loma tūrisma attīstībā
Eiropā un visā pasaulē tūrisms ir viena no vadošajām un visstraujāk augošajām nozarēm un tiek uzskatīts par stratēģisku ekonomiskās attīstības un nodarbinātības prioritāti. Saskaņā ar Pasaules Tūrisma organizācijas (PTO) statistikas datiem, tūrisms ir pasaulē lielākais eksporta ienākumu avots. Tūrisma nozīmīgumu pierāda arī radītās darba vietas, ieguldījums maksājumu bilancē. Tūrisma nozare valsts ekonomikā rada daudz laba. Taču valstīs, kurās ir raksturīgs masu tūrisms, cieš apkārtējā vide. Tāpēc šo tūristu plūsmu ir nepieciešams ierobežot. Šādu iemeslu dēļ valsts valdībai ir jāplāno tūrisma attīstība, tajā pašā laikā kontrolējot un vajadzības gadījumā ierobežojot tūristu plūsmu.
Mūsdienās tikai nedaudzas valdības varētu noliegt savu lomu tautsaimniecības nozaru, tai skaitā tūrisma, attīstībā. Atšķiras tas, cik spēcīgi valdība iejaucas nozarē.
1.Centralizēti plānota tautsaimniecība. Valdība nosaka gandrīz visu, sākot ar stratēģijas izstrādi un plānošanu un beidzot ar tūrisma objektu celtniecību un apsaimniekošanu, tūrisma organizāciju izveidi un vietējā un ārzemju tūrisma veicināšanu. Kopš Padomju impērijas sabrukuma šāda centralizēta vadība saglabājusies ļoti nedaudzās valstīs.
2.Jaukti plānota tautsaimniecība. Šajā gadījumā valsts un privātais sektors savā starpā sadarbojas, atšķiras vienīgi valsts un privāto ieguldījumu īpatsvars.…