Secinājumi
1. Banku sistēmā noteicoša loma ir centrālajai bankai jeb nacionālajai bankai. Latvijā centrālās bankas funkcijas pilda Latvijas Banka, kura realizē valsts naudas un kredīta politiku, glabā citu banku brīvos līdzekļus un rezerves, kreditē tās un valsti, kā arī vienīgā veic naudas.
2. Latvijas Banka ir Latvijas Republikas centrālā banka. Tā ir viena no svarīgākajām valsts iestādēm un veic likumā noteiktos tautsaimniecības uzdevumus.
3. Latvijas Bankas darbības galvenais mērķis ir, īstenojot naudas politiku, regulēt naudas daudzumu apgrozībā, lai saglabātu cenu stabilitāti valstī.
4. Saskaņā ar likumu „Par Latvijas Banku”, tai ir monopoltiesības izlaist nacionālo naudu – banknotes un monētas – kā vienīgo likumīgo maksāšanas līdzekli valstī.
5. Lai īstenotu bankas monetāro politiku, pilnveidotu valūtas tirgu Latvijā un nodrošinātu banku likviditāti, Latvijas banka izsolēs pārdod ar atpirkšanu un pērk ar pārdošanu no bankām latus par ASV dolāriem un eiro (veic valūtas mijmaiņas darījumus ).
6. Lai veicinātu naudas tirgus attīstību, kopš 1998.gada 12.janvāra Latvijas Banka aprēķina indeksu RIGIBID starpbanku noguldījumu procentu likmēm un RIGIBOR starpbanku kredītu procentu likmēm.
7. Saskaņā ar Valsts kases oficiālo informāciju septembrī valsts konsolidētā kopbudžeta finansiālais pārpalikums bija 19.4 milj. latu. To nodrošināja valsts sociālās apdrošināšanas budžeta pārpalikums (26.3 milj. latu), neliels pārpalikums bija arī valsts pamatbudžetā, bet pašvaldību konsolidētajā budžetā bija neliels deficīts. Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi septembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu palielinājās par 23.6% (t.sk. nodokļu ieņēmumi - par 13.3%), bet izdevumi (galvenokārt uzturēšanas izdevumi) pieauga par 20.0%. Budžeta ieņēmumu kāpumu veicināja saņemtie ES fondu līodzekļi un nenodokļu ieņēmumi.
8. Latvijas Bankas ekspertu gada inflācijas prognoze netiek mainīta: decembrī tā varētu būt 13-14%. Savukārt vidējā gada inflācija, ņemot vērā cenu kāpumu 1. pusgadā, 2008. gadā būs 15.5-15.8%.
…