1 Nodaļa Valsts budžets un nodokļu politika.
Valsts budžets (government finance) ir valsts naudas ieņēmumu un izdevumu saraksts.
Valsts budžets tiek sastādīts noteiktam laika periodam parasti gadam. Valsts budžeta īpatnība ir tā, ka iesniegtie naudas līdzekļi nav jāatmaksā.
Valdības uzdevums ir rūpēties par sabiedrības labklājību kopumā. Tāpēc tai ir jānodrošina makroekonomiskā stabilitāte valstī. Lai to īstenotu, valsts rīcībā ir divi svarīgi instrumenti: valdības izdevumi un nodokļu iekasēšana. Valsts budžets ir stingri plānots pasākumu komplekss, kas direktīvi nosaka valsts kases ieņēmumu un izdevumu plūsmas. Ministru kabinets iesniedz Saeimai gadskārtējo valsts budžeta likuma projektu.
Nodokļi (taxes) obligāti maksājumi, kurus iekasē valsts no fiziskām un juridiskām personām.
No valsts rašanās brīža nodokļi ir nepieciešams ekonomisko attiecību atribūts sabiedrībā. Valsts iekārtas izmaiņas un attīstība vienmēr bija saistīta ar nodokļu sistēmas pārveidošanu. Mūsdienu sabiedrībā nodokļi ir kļuvuši par valsts ieņēmumu pamatformu.
Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojumu saņemšanu un nav soda naudas un kavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tās daļas izmantošanu.
Nodokļus jāuzskata par objektīvo nepieciešamību, jo tie ir pamats sabiedrības pakāpeniskai attīstībai. [1]
1.1 Budžeta sistēma Latvijā
Kopbudžets sastāv no divām savstarpēji saistītām daļām:
Valsts budžeta
Pašvaldību budžeta.…