Valsts budžets ir finansu sistēmas centrālais posms. Valsts budžets ir centralizētais naudas līdzekļu fonds, kuru valsts akumulē ar nodokļu starpniecību un izlieto savu funkciju veikšanai. Valsts budžets sastāv no divām savstarpēji saistītām daļām:
1.ieņēmumu daļas, kura satur saņemto līdzekļu uzskaiti,
2.izdevumu daļas.
Ieņēmumu daļas uzdevums ir nodrošināt naudas resursus izdevumu daļai. Budžets izklāsta valsts finansu stratēģiju, atklāj valsts ekonomikas mērķus un veidus, kādos tiek plānots tos sasniegt.
Valsts budžets pilda šādas funkcijas:
1)pārdales funkcija- pārdala nacionālos ienākumus;
2)sociālās politikas realizācijas funkcija- budžeta līdzekļi tiek atvēlēti un novirzīti sociālajai jomai;
3)līdzdalība sabiedrības īstenošanas procesā- budžets iedarbojas uz dažādām saimniecības dzīves pusēm, tiek atvēlēti līdzekļi kapitāla atjaunošanai, valsts saimniecībai.
[1; 83,84]
Valsts budžets sastāv no:
1)pamatbudžeta, kas ir budžeta daļa un ietver visus valsts vai pašvaldību ieņēmumus, kuri paredzēti izdevumu segšanai un nav ieplānoti kādiem speciāliem mērķiem. Tas ietver valsts aizņēmumus, izdevumus valsts parāda apkalpošanai, kā arī valsts garantiju un galvojumu saistību izpildes uzdevumus;
2)speciālais budžets, ko veido īpaši iezīmēti ieņēmumi kādu konkrētu mērķu īstenošanai vai uzdevumu izpildei. Šeit tiek uzskaitīti saņemtie ziedojumi, mērķa dāvinājumi vai dotācijas.
Valsts konsolidētais budžets ir teritoriālo budžetu kopums. Tas tiek veidots summējot dažādu līmeņu budžetus un pašvaldību pamata un speciālos budžetus, izslēdzot savstarpējos norēķinus.…