Uzņēmuma veiksmīgas darbības pamatā ir pareizi izstrādāta darbības stratēģija. Viena no tās būtiskām sastāvdaļām ir mārketinga politika.
Pastāvīgā darba mērķis ir izstrādāt valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” mārketinga politikas izstrādāšana. Mērķis tika īstenot veicot šādus uzdevumus:
Uzņēmuma darbības un tirgus analīze
Uzņēmuma iekšējās un ārējās vides izpēte – PEST un SWOT
Segmentēšana un mērķtirgus noteikšana
Konkurences apraksts
Konkurentu analīze - šajā darbā, izmantojot Portera 5 spēku modelis
Misijas, vīzijas, mērķu, konkurētspējīgo priekšrocību un stratēģijas formulēšana
Mārketinga politikas izstrādāšana
Darba izpildei tika izmantota informācijas vākšanas un apstrādes metode, vidējo rādītāju aprēķināšanas metode. Uzdevuma skaidrākam izklāstam informācija apkopota tabulās un attēlos.
Par informācijas avotiem kalpo gan lekciju materiāli un mācību grāmatas, gan arī paša uzņēmuma informatīvie materiāli.
Mārketinga politikas plašāku izpēti un izstrādi kavēja ierobežotais darba izpildes laiks.
Valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” darbības un tirgus apraksts
Valsts a/s “Latvijas dzelzceļš” dibināja Latvijas Republikas Satiksmes ministrija 1993. gada 10. novembrī, visas uzņēmuma akcijas pieder valstij. [1] Uzņēmums darbojas pakalpojumu sniegšanas sfērā - piedāvā kravu un pasažieru pārvadājumus, IT pakalpojumus un publiskos elektronisko sakaru pakalpojumus. Valsts a/s raksturojama, kā viens no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem ar augstu kapitāla vērtību. [4-8] Laika gaitā uzņēmumā tiek veikta pārorganizācija un restrukturizācija, tā uzlabojot pakalpojumu sniegšanas kvalitāti un pilnveidojot uzņēmuma struktūru.
Šajā darbā ir izpētīta viena no uzņēmuma stratēģiskajām biznesa vienībām – kravu pārvadājumi. To īpatnība ir tā, ka valsts a/s “Latvijas dzelzceļš´” nepārvadā kravas, bet piedāvā kravu pārvadājumu pakalpojumus gan ekspeditoriem, gan kravu īpašniekiem, gan kravu saņēmējiem, kas uzskatāmi par uzņēmuma klientiem. Uzskaitītie klienti veido uzņēmuma mērķauditoriju. Kravu pārvadājumu pakalpojumi tiek sniegti cieši sadarbojoties ar Latvijas lielākajām ostām – Ventspili, Rīgu un Liepāju. Latvijā kravas tiek pārvadātas arī izmantojot automobiļu, cauruļvadu un gaisa transportu.…