Kura valoda ir visvecākā? Šāds jautājums ir dzirdams ļoti bieži, jo katram ir vēlme uzzināt, kura ir senākā valoda pasaulē, kā tā veidojusies...
Uz šiem jautājumiem cilvēki centušies rast atbildes jau paaudžu paaudzēm, bet tie vienmēr nonāk strupceļā, jo trūkst jebkādi pierādījumi, nav precīzas ziņas par to izcelšanos u.c. Mēs varam nonākt tikai pie saviem secinājumiem un ticēt, ka kādu dienu tas taps zināms.
Šie jautājumi mani mudina kaut ko vairāk uzzināt par to izcelšanos, par valodu saimēm u.c. Bieži aizdomājos par to, kad radusies latviešu valoda, kā tā izcēlusies... Un kādēļ uz pasaules ir tik daudz un dažādu valodu.
Viennozīmīgas definīcijas jēdzienam valoda nav. Valoda ir radusies sabiedrībā, pastāv un attīstās sabiedrībā. Bez tās nav iedomājama cilvēces tālākā virzība. Nenoliedzami valoda ir sarežģīta parādība. Tai piemīt daudzas pazīmes, kas izriet no pašas valodas uzbūves. Tās ir valodas iekšējās pazīmes un atklājamas, pētījot pašu valodu. Bez tam valoda saistīta ar objektīvo īstenību, ar visu, kas ir ārpus valodas. Šīs sakarības veido valodas ārējās pazīmes.
Tradicionālajā izpratnē valodu mēs raksturot kā domu izteiksmes līdzekli, kas nodrošina saziņu. [2, 546.lpp]
Valoda ir ļoti sarežģīta un daudzpusīga parādība. Valoda jeb runas spēja piemīt tikai cilvēkam, tā atšķir cilvēku no dzīvnieka. Valoda raksturo arī tautu, nāciju, atšķir vienu tautu no otras. Valodai ir liela sabiedriska nozīme kā sazināšanās līdzeklim, citu cilvēku ietekmēšanas līdzeklim un kultūras veidošanas, apgūšanas un izplatīšanas līdzeklis.…