Pētījumi, aptaujas un ziņas masu medijos liecina, ka korupcija ir aktuāla problēma Latvijā. Lielāki un mazāki korupcijas skandāli nereti pārsteidz sabiedrību Latvijā, par ko vēsta arī pēdējie notikumi, piemēram, Aivara Lemberga apcietināšana un vēl neatrisinātā lieta, centralizēto eksāmenu noplūde un daudzi citi. Sabiedrībā, pētnieku un žurnālistu lokā tiek uzdoti jautājumi, vai šie atklātie pārkāpumi korupcijas novēršanas un apkarošanas jomā liecina par izveidotu efektīvu kontroli, kas būtiski ierobežotu korupcijas līmeni valstī vai arī tā ir tikai maza daļa no reālajiem pārkāpumiem, kuri patiesībā netiek atklāti.
Kursa darba mērķis ir izprast korupcijas jēdzienu, tās cēloņus, korupcijas apkarošanu un korupcijas apkarošanas stratēģijas, kā arī noskaidrot, vai Latvijā cīņa pret korupciju norit veiksmīgi. Izpētes jautājums – vai ar pretkorupcijas stratēģijas palīdzību izdevies izveidot efektīvu kontroli, kas ierobežotu korupciju Latvijā?
Darba uzdevumi:
Iepazīties ar korupcijas jēdzienu, cēloņiem, tās apkarošanu;
Iepazīties ar pretkorupcijas stratēģijām;
Par pamatu ņemot pēdējos datus un pētījumus, kā arī Latvijas valdības pretkorupcijas stratēģiju, salīdzinoši izvērtēt cīņu ar korupciju Latvijā;
Pierādīt vai apgāzt hipotēzi;
Izdarīt secinājumus.
Darbu izstrādāt balstoties uz izvirzīto hipotēzi - Korupcijas apkarošana Latvijā ir efektīva, jo tiek veikta pēc korupcijas apkarošanas stratēģijas.
Kursa darba teorētiskā daļa balstīta uz četrām sadaļām – pirmajā tiek apskatīts korupcijas jēdziens, otrajā –korupcijas cēloņi, trešajā - pretkorupcijas stratēģijas un to nozīme korupcijas apkarošanā, ceturtajā - pašreizējā situācija Latvijā korupcijas apkarošana jomā. Savukārt empīriskajā daļā tiek pētīta Latvijas valdības pretkorupcijas stratēģija un vai tās ietekmē korupcijas valstī samazinās.
Darbā izmantotās pētījuma metodes: teorētiskās literatūras apkopošana un analīze, pētījumu un likumu analīze, Korupcijas novēršanas un apkarošanas valsts stratēģijas analīze, datu apstrāde un salīdzināšana.
Darba teorētiskā daļā izmantotas tādas grāmatas kā , piemēram, Rasmas Kārkliņas Korupcija postkomunisma valstīs un citas, kā arī interneta resursi. Empīriskā daļa tiek balstīta uz publikāciju, Latvijas valdības pretkorupcijas apkarošanas stratēģiju, pētījumu analīzi saistībā ar korupcijas apkarošanu Latvijā.…