Nobeigums
Izanalizējot vainas būtību krimināltiesībās, jāņem vērā Latvijas Republikas Satversmes 92.pants, kurš nosaka, ka ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina atzīta saskaņā ar likumu. Atbilstoši Satversmē noteiktajam vaina tiek atzīta par vienu no svarīgākajiem krimināltiesību konstitucionālajiem principiem. Tāda nostādne likumdevējam uzliek par pienākumu Krimināllikuma attiecīgajās normās skaidri un saprotami reglamentēt vainas jautājumus.
Vairākas šajā darbā iztirzātās problēmas ir risināmas Krimināllikuma normu pilnveidošanas procesā, maksimāli ievērojot vienveidību sarežģītu krimināltiesību normu konstruēšanā. Bet krimināltiesību normu piemērošanā jāņem vērā izmaiņas dzīvē, tajā skaitā tehnisko līdzekļu izplatība tautsaimniecībā un sadzīvē, to izmantošanas plašās iespējas, paturot prātā, ka izmantotā tehnika bieži vien ir paaugstinātas bīstamības avots. Minētie apstākļi prasa arī elastīgāku krimināltiesību normu tulkošanu un piemērošanu praksē.
Tiesiskas valsts veidošanas nolūkos ir nepieciešams nodrošināt tādu krimināltiesību izveidi, kas veicinātu ne tikai personu, sabiedrības un valsts interešu aizsardzību no prettiesiskiem apdraudējumiem, bet arī personas tiesību, brīvību un likumīgo interešu realizēšanu. Tādējādi, noziedzīga nodarījuma teorētiskajai izpratnei jābalstās uz mūsdienīgām Latvijas un ārvalstu Krimināltiesību zinātnes atziņām un nepārprotami formulētu valsts kriminālpolitiku.
…