Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:669369
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.02.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt


Katras tautas sabiedriskā doma attīstās konkrētā vēsturiskā situācijā, noteiktās sabiedrības slāņu attiecībās. Ilgus gadus latviešiem bija liegta patstāvība un brīvība. Latvija bija vācu muižniecības, vācu mācītāju, vēlāk Krievijas impērijas birokrātu rokās. Bija jāpierod, ka var paļauties tikai uz saviem spēkiem, līdz ar to neticība kopīgiem spēkiem ir vēsturiski nosacīta. Līdz 19. gadsimtam reti kuram Latvietim pat bija iespēja iegūt izglītību, bet izglītotie latvieši parasti pārvācojās. Situācija radikāli mainījās 19. gadsimta otrajā pusē, kad izveidojās jaunlatviešu kustība, kas no 50. gadu vidus līdz 90. gadu sākumam dominēja latviešu sabiedriskajā dzīvē. Tā bija latviešu radošā inteliģence, kas centās veidot un izpildīt tautas mērķus. Ar lielu entuziasmu tika uztvertas Rietumeiropā tik populārās sociāldemokrātiskās idejas. 1888 gadā Tērbatā nodibinājās latviešu studentu zinātniski literārā biedrība, kura izdeva populāri zinātniskā raksta krājumu „pūrs”, kurā tika publicēti politiskie sacerējumi. Daudzi no šiem cilvēkiem vēlāk kļuva par Latvijas Republikas politiskajiem darbiniekiem. Pēc plašajiem arestiem un „Jaunās strāvas” sagrāves 1897. uz laiku iestājās klusums. Vienīgais Latvijas balsts šajā laikā bija jaunstrāvnieku kustību attīstība ārzemēs. [3;180]
1904. gadā nodibinājās Latviešu Sociāldemokrātiskā strādnieku partija . Pēc programmas redzams, ka partija reducēja savu darbību tikai uz proletariāta interešu aizstāvēšanu. 1905. gada decembrī notika Sociāldemokrātu savienības pirmais kongress, kurā pieņēma programmu. Tajā izvirzīti jautājumi par Latvijas apvienošanu etnogrāfiskās robežās. Politiskās domas centrā aizvien noteiktāk izvirzījās Latvijas valstiskās autonomijas ideja un prasība sasaukt Latvijas Satversmes sapulci. 1915. gada rudenī tika Latvijas politiskās autonomijas Satversmes projekta tēzes.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties