“Līguma slēdzējas puses vēlreiz apstiprina savu uzticību ANO statūtu mērķiem un principiem un apstiprina savu vēlēšanos dzīvot mierā ar visām tautām un valdībām.
Tās ir cieši apņēmušās sargāt brīvību, savu tautu kopējo mantojumu un civilizāciju, kas dibināta uz demokrātijas principiem, personas brīvību un likuma varu.
Tās meklē ceļu, kā veicināt stabilitāti un labklājību Ziemeļatlantijas reģionā. Tās ir apņēmības pilnas apvienot savus centienus kolektīvajai aizsardzībai un miera un drošības saglabāšanai”.
(Ziemeļatlantijas Pakta preambula 1949.gada 4.aprīlis, Vašingtonas apgabals)
Kas ir NATO?
NATO jeb Ziemeļatlantijas līguma organizācija dibināta 1949.gadā un tobrīd tās dibināšanas līguma preambulā par galveno mērķi tika izvirzīta mierpilnu un draudzīgu attiecību veicināšana Ziemeļatlantijas reģionā. Atmetot diplomātiskos formulējumus , šīs kolektīvās drošības organizācijas galvenais dibināšanas mērķis bija aizsargāt dalībvalstis pret potencionālo Padomju Savienības militāro agresiju.
NATO ir starpvaldību organizācija, kuras pašreizējās 19 dalībvalstis pilnībā saglabā savu neatkarību un suverēnas valsts tiesības. Tās galvenais mērķis ir visu tās dalībvalstu drošības garantēšana. Kolektīvā drošības izpratne nozīmē, ka draudi vai agresija pret vienu dalībvalsti tiek uztverti kā draudi vai agresija pret visām tās dalībvalstīm. Pēc 2001.gada 11.septembra uzbrukumiem ASV, NATO pirmo reizi savā pastāvēšanas vēsturē, atsaucoties uz Ziemeļatlantijas organizācijas līguma 5. pantu, pasludināja šo uzbrukumu par draudiem visu alianses valstu drošībai un paudu savu gatavību doties palīgā ASV. Veids, kādā NATO rūpējas par kolektīvās drošības interesēm, ir regulāras konsultācijas par politiskajiem un militārajiem jautājumiem, ko dalībvalstis uzskata par vitāli svarīgiem savai drošībai. Apņemšanās kopīgiem līdzekļiem garantēt visu dalībvalstu drošību tomēr neliedz nevienai alianses dalībvalstij realizēt savas suverēnās tiesības aizsardzības politikā. Piemērs šādai individuālai rīcībai ir ASV cīņa pret terorismu. Vairākas alianses dalībvalstis ir sniegušās ASV savu militāro atbalstu šajā cīņā , tomēr neviena no šīm operācijām nenotiek NATO ietvaros . …