Jebkuras grupas, kopienas vai organizācijas vadītājs ir persona, kurai oficiāli nodotas kolektīva vadīšanas funkcijas un darbība. Organizācijas vadītājam ir loti liela gan materiālā, gan morālā atbildība par grupas locekļiem. Tāpēc ir svarīgi noskaidrot kuras ir tās personības īpašības, kuras raksturo veiksmīgu vadītāju.
Organizācijā ļoti būtiska loma ir vadītājam. Vadītājs ir organizācijas konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku darbību, lai īstenotu organizācijas mērķus. Savukārt vadīšana ir iedarbība uz darbinieku ar noteiktām metodēm un paņēmieniem, lai īstenotu organizācijas mērķus. (Praude. V. Beļčikovs 1996)
Ir grūti nodalīt to, kādam ir jābūt veiksmīga vadītāja personības psiholoģiskām īpašībām. Vieni uzskata, ka vadītājam ir jābūt reālistiskam novērtējumam alternatīvu izvēlē vai māka prognozēt notikumus. Savukārt citi uzskata, ka veiksmīgam vadītājam ir jāmāk riskēt, jābūt mērķtiecīgam, pārliecinātam par sevi, cienīgi reaģēt, kad viņu kritizē vai pat aizskar. No tā kāda ir vadītāja personība ir atkarīgs kādā veidā viņš vadīs savu uzņēmumu.
Vadītājam uzņēmumā ir dažādas sociāli psiholoģiskas funkcijas. Viena no funkcijām ir administratīvā, kas nozīmē lēmumu pieņemšanu, plānošanu, kontroli utt. Darbinieki uzņēmumā gaida no vadītāja šo administrēšanu, tāpēc, ja cilvēkam nav noslieces uz organizatorisku darbību, viņš nebūs labs vadītājs. Stratēģiskā funkcija ir organizācijas mērķu saskaņošana ar darbinieku interesēm.…