Vadītājs ir konkrēts darbinieks, kas ietekmē darbinieku darbību (personu vai grupu), lai īstenotu organizācijas mērķus.
Vadīšana ir iedarbība uz darbinieku darbību (personu vai grupu) ar noteiktām metodēm un paņēmieniem, lai īstenotu organizācijas mērķus.
Vadītājs ir cilvēks organizācijā, kurš ir oficiāli iecelts vai ievēlēts vadošā amatā, tas nozīmē, ka viņam grupā vai organizācijā ir noteikts statuss, kura galvenā iezīmē ir vara, kuru atzīst tie, kas pakļaujas šim cilvēkam. Šis cilvēks ir formālais līderis. Taču pastāv arī jēdziens “neformālais līderis”, kas apzīmē cilvēku, kuram ir liela ietekme uz citiem cilvēkiem, lai gan nav oficiāla vadītāja statuss. Līderim ir personiskā autoritāte, kuru nosaka indivīda psiholoģiskās un morālās īpašības. Šādu līderi cilvēki ciena un respektē. Vadītājam, savukārt ir tikai varas autoritāte – lielāka iespēja apbalvot vai sodīt citus cilvēkus. Parasti no šāda vadītāja cilvēki baidās.
Līderis ir cilvēks, kurš ietekmē citus pārliecinot, nevis piespiežot. Tātad var būt vienkārši vadītājs, kuram ir varas autoritāte, bet nav personiskās, var būt līderis, kuram ir personiskā autoritāte, bet nav oficiāla varas statusa un var būt vadītājs līderis.
Lai būtu veiksmīgs vadītājs, tad šim cilvēkam ir jābūt arī vadītājam līderim. Un lai būtu līderis, vadītājam ir jābūt personiskai autoritātei padoto, kolēģu vidū.
Kāds ir vadītājs līderis?
Vadītājs līderis prasa padomus, respektē citu domas un uzskatus;
Regulāri kontaktējas, saskaņo darbību;
Iesaistās diskusijās, prot novērst asus konfliktus;
Ir atvērts jauninājumiem, gatavs riskēt un reizē uzņemties atbildību;
Ir atklāts, neslēpj informāciju, uzdod jautājumus, prot klausīties;
Uzticas citiem, deleģē pienākumus, dalās ar varu un informāciju;
Cenšas uzlabot savu darba formu;…