Ievads
No gala sākuma bija vadoņi un padotie un tie vēl šo balt dien pastāv starp ļoti daudzu sugu indivīdiem. Viens tāds no indivīdiem ir cilvēks. No paša cilvēku attīstības sākuma vienas ģints indivīdi dalījās pēc hierarhija aizņemtā stāvokļa – bija vadoņi un bija pakļautie tiem. Mūsdienu pasaule atšķiras ar daudzām tehnoloģiskajām un sociālajām inovācijām, bet tāpat kā akmens laikmeta cilvēki mēs dalāmies pēc hierarhijas līmeņa. Šis hierarhijas piramīdas virsotnē atrodas vadītais.
Bet kas ir vadītais?
Vadītājs ir konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku (personu vai personu grupu) darbību, lai īstenotu organizācijas mērķus. Tas ir cilvēks, kuram ir uzticēta mērķu sasniegšana, un viņš, sev uzticētos darbus, realizē ar citu darbinieku palīdzību.
Vadītājam ir jābūt tādai personībai, kura gan ar savām personīgajām īpašībām, gan ar profesionālo kompetenci var iekarot padoto uzticību un arī praktiski pierādīt savu varēšanu darboties vadības jomā. No vadītāja attieksmes pret katru grupas locekli, veidojas grupas dalībnieku savstarpējās attiecības. Vadītāja attieksmei pret grupas locekļiem ir jābūt vienādai un tā nedrīkst balstīties uz personīgajām simpātijām vai antipātijām.. Vadītāja pienākums - sadalīt darba pienākumus, lai darbiniekiem nevajadzētu to darīt pašiem.
Tautā ir teiciens: „Par vadītāju nekļūst, par vadītāju piedzimst,” es par šo uzskatu nesākšu strīdēties, bet gan labāk apskatīšu no teorētiskas puses, kādi vadītāju tipi, vadības stili pastāv mūsdienu biznesā un no kā ir atkarīga vadīšanas stilu izvēle.
…