Ievads
Vadīšana ir analīzes, prognozēšanas, plānošanas, organizēšanas, personāla virzīšanas un kontroles process, tādā veidā, lai tiktu sasniegti uzņēmuma mērķi, arī uzņēmumā strādājošo darbinieku personiskie mērķi. Un, lai uzņēmumu vadītu, ir nepieciešams pielietot kādu konkrētu vadības stilu. Vadīšanas stils ir tipisku un samērā stabilu paņēmienu kopums, ar kuriem vadītājs iedarbojas uz padotajiem, lai īstenotu izvirzītos mērķus.
Lai vadītu uzņēmumu, organizāciju vai kādu citu iestādi, ir iespējams pielietot vairākus vadības stilus. Pastāv autoritārais, liberālais un demokrātiskais vadības stils. Tie ir dažādi un atšķirīgi . Protams, katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Ir novērots, ka mūsdienās konkrēts stils reti izpaužas tīrā veidā. Atkarībā no situācijas bieži tiek izmantots vairāku stilu apvienojums. Nepastāv kāds viens universāls vadības stils, tomēr tā meklējumi joprojām turpinās.
Katra vadītāja vadīšanas stils izpaužas viņa runas manierē, prasmē uzklausīt padotos, arī spējā sagatavot, pieņemt un īstenot lēmumus. Vadītāja vadības stilā izpaužas vadīšanas kultūra.
Pastāv vairāki būtiski iemesli, kāpēc ir nepieciešama personāla vadība:
• Atsevišķu darbinieku darba spējas izpaužas atšķirīgi;
• Pastāv dažāda veida profesionālās zināšanas;
• Pastāv darbinieku personības pazīmju atšķirības.
Mūsdienās katrs vadītājs pats izvēlas sev piemērotāko un atbilstošāko vadīšanas stilu. Paņēmieni un metodes, pēc kā vadās vadītājs, lielā mērā ir atkarīgi no cilvēka rakstura. Pie vadības stila vajadzētu ļoti piedomāt, jo tas veido un ietekmē uzņēmuma kultūru, tā gaisotni, kas izveidojas darba vietā.
…