Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:715656
 
Vērtējums:
Publicēts: 13.08.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Vaboļu uzbūve    4
  Vaboļu daudzveidība    5
  Interesanti fakti par vabolēm    7
  Secinājumi    8
  Izmantotā literatūra    9
Darba fragmentsAizvērt

Vaboles jeb cietspārņi, kā tos dažkārt dēvē, ir gan ļoti sīki, gan lieli kukaiņi. Vabolēm ir divi pāri spārnu. Priekšspārni ir klāti ar hitīnu, bet pakaļspārni plēvjaini. Dažām vabolēm priekšspārni ir īsi, citām priekšspārni ir šuves vietā ir saauguši. Vabolēm galva ir savienota ar krūtīm. Galva var būt īsa, bet dažām sugām tā ir īpaši gara. Lielākajai daļai vaboļu ir grauzējtipa, retāk laizītājsūcējtipa mutes orgāni. Vabolēm kājas ir piemērotas iešanai, skriešanai, lēkšanai, rakšanai, peldēšanai. Barošanās veidi vabolēm ir dažādi. Šo kukaiņu vidū ir plēsēji, augēdāji, beigtu dzīvnieku atlieku ēdāji. Vaboles dzīvo ūdenī, virszemē, augsnē. Augēdāju kāpuri, dzīvo augos un ēd tos. Kāpuriem ir labi attīstīta grauzējtipa orgāni. Kāpuriem ķermenis ir labi posmots, kājas labi attīstītas. Augsnē dzīvojošo kāpuru ķermenis var būt gaļīgs, saliekts, balts vai dzeltenīgs, taisns, tievs. Kūniņas vabolēm ir vai nu brīvas, tad tām ir labi redzamas kājas, taustekļi, orgāni, vai arī ieslēgtas, tad tās pēc ārējā izskata maz atgādina vaboli. Vairumam vaboļu gadā ir tikai viena paaudze. Vaboles pārziemo lielākoties irnagines stadijā, bet dažas arī kūniņas vai kāpura stadijā.
Daudzi vaboļu kārtas pārstāvji ir ļoti kaitīgi. Citi bojā kokus un kokmateriālus, mēbeles, citi – dažādus augus, graudus un to izstrādājumus, vēl citi – kažokus, kukaiņu kolekcijas utt. Turpretī atsevišķu sugu vaboles ir ļoti noderīgas. Vairākas vaboles un arī kāpuri iznīcina dažādu sugu kaitēkļus. Par derīgām vabolēm var uzskatīt arī tās, kuras pārtiek no dzīvnieku atliekām. Dažas vaboles ievāc arī farmaceitiskām vajadzībām. Piemēram, no zaļās eļļas vaboles iegūst kantaridīnu.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties