Secinājumi
Lai grūtniecība noritētu veiksmīgi un ritētu bez dažādiem sarežģījumiem un komplikācijām gan mātei, gan bērnam, grūtniecei ir jābūt izglītotai par veselīgu un sabalansētu uzturu grūtniecības laikā. Pirms bērna ieņemšanas un grūtniecības plānošanas laikā sievietei vajadzētu konsultēties ar speciālistu, kurš viņai novērtētu veselības stāvokli, esošos uztura paradumus, kā arī novērtētu kāds uzturs sievietei būtu vispiemērotākais, balstoties uz sievietes veselības stāvokli un vajadzībām. Sievietei pašai būtu jāuzņemas iniciatīva un vēlme veidot sevi tādu, lai bērns grūtniecības laikā neciestu no trūkuma, bet saņemtu visu nepieciešamo.
Sievietei ir jādomā, lai, pirmkārt, nodrošinātu sevi ar veselīgām uzturvielām, jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm un jāveicina pozitīva domāšana. Ne tikai uzturs, bet arī pārējie faktori atsāj iespaidu uz bērniņu, kuram jānāk pasaulē.
Veselības aprūpes speciālistiem vajadzētu domāt par to, lai informācija, kura ir nepieciešama topošajām māmiņām, būtu pieejama. Arī valstij vajadzētu domāt par to, kā veicināt topošo māmiņu izglītošanu. Informācijai būtu jābūt vienkāršai un saprotamai, lai katrai grūtniecei veselīga uztura pamatprincipu ievērošana nesagādātu papildu stresu un sarežģījumus. Sarežģītākos gadījumos būtu vēlams nodrošināt uztura speciālista vai ārsta – dietologa konsultācijas.
Par uzturu un tā ietekmi uz grūtniecību un iznākumu ir veikti ļoti daudzi pētījumi, taču pētniecības lauks šajā jomā ir ļoti plašs un daudziem pētījumiem ir nepieciešami atkārtoti pētījumi. Arī Latvijā ir nepieciešams veikt dažādus pētījumus. Pētījumu rezultāti un atklājumi palīdzētu uzlabot grūtnieču uzturu un tā ietekmi uz augli, un pēc tam uz bērna veselību.
Veselīgs mātes dzīvesveids ir ceļš uz spēcīgu un veselu mazuli!
…