SECINĀJUMI
Līdz 2017.gada 31.janvārim prasītājs prasību par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam, neskatoties uz to, vai tā bija maza apmēra prasība (tagad vienkāršotās procedūras lieta) vai arī tā bija celta prastā kārtībā, varēja iesniegt tikai rajona tiesā, ievērojot Civilprocesa likumā noteiktos lietu piekritības noteikumus.
2017.gada 1.februārī stājās spēkā Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums, kura mērķis bija nodrošināt, lai tiktu īstenotas bērna tiesības uz sociālo nodrošinājumu un tiktu veicināta bērna izglītības iegūšana, izveidojot Fondu minimālo uzturlīdzekļu izmaksai, ja bērns iegūst izglītību Latvijas Republikā un viens vai abi bērna vecāki nenodrošina uzturlīdzekļus bērna uzturam. Savukārt, 2017. gada 1. aprīlī stājās spēkā Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma regulējums, kas noteica, ka ja vecākam nav ar tiesas nolēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu vai vienošanos par uzturlīdzekļiem noteikts pienākums maksāt uzturlīdzekļus bērna uzturam, un vecāks nenodrošina savam bērnam to minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kādu, pamatojoties uz Civillikuma 179.panta piekto daļu, noteicis Ministru kabinets, iesniedzējam ir tiesības vērsties Fonda administrācijā ar iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu no Fonda administratīvā procesa kārtībā.
Iesniegumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam var iesniegt, ja uzturlīdzekļi bērna uzturam tiek pieprasīti valstī noteiktajā minimālajā apmērā. Šādu iesniegumu var iesniegt arī tad, ja parādniekam (personai, no kura vēlas piedzīt uzturlīdzekļus) ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, vai ja viņa deklarētā dzīves vieta ir ārzemēs. Turklāt, no 2017.gada 1.septembra uzturlīdzekļu izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiek veikta līdz bērna 21.gada vecumam, pie nosacījuma, ja bērns iegūst pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā.
…