Ir diezgan daudz saslimšanas, slimojot ar kurām ir vajadzīgi speciāli diētas. Viena no tādām saslimšanām ir laktozes nepanesība, je piena cukura nepanesība.
Pienam ir liela ietekme uz cilvēka veselību, jo tas ir nozīmīgs olbaltumvielu un citu vērtīgu uzturvielu avots. Piena sastāvā ir piena cukurs jeb laktoze un ir gadījumi, kad piena un piena produktus cilvēks savā uzturā iekļaut nedrīkst, laktozes nepanesības dēļ.
Veicot savu pētījumā es apjautāšu klientu, kuram ir ģenētiski nosacīta laktozes nepanesība, izvērtēšu tā ēšanas paradumus un mēģināšu izveidot šim cilvēkam ēdienkarti trijām dienām.
Laktozes nepanesība ir ģenētiski determinēts (pārmantots) tievo zarnu membrānas laktāzes daļējs vai retāk pilnīgs trūkums. Ja laktāzes trūkst, piena cukurs netiek sašķelts un piena cukurs (laktoze) neuzsūcas, tāpēc tās daudzums zarnās ievērojami palielinās. Nesašķelto laktozi fermentē daudz zarnu mikrofloras baktērijas. Šā procesa rezultātā no laktozes monosaharīdi neatbrīvojas, bet veidojas taukskābes, gāzveida savienojumi CO2, H2, u.c. starpprodukti, kas izraisa vēdera uzpūšanos, pastiprinātu gāzu izdali, osmotisko caureju, pat vēdersāpes. Piena produktos ir daudz kalcija, tāpēc cilvēkiem, kas nelieto piena produktus, papildus jāuzņem kalcijs.…