Ievads
Līdz pat 2008. gadam labklājības līmenis visā valstī, arī Rēzeknē palielinājās. Veidojās arvien jauni uzņēmumi, kas pamatā darbojās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas sfērā. Savukārt jauno aptieku atvēršana pēc 2000.g. tika ierobežota .Sakarā ar to, ka tika veiktas izmaiņas likumdošanā un reglamentēts aptieku skaits apdzīvotas vietās, to skaits palika nemainīgs. Līdz ar to uzņēmumi nevarēja veidot jaunas aptiekas, vienīgā iespēja bija pārpirkt tās no konkurentiem - tā pamazām sāka veidoties aptieku ķēdes, kad viena uzņēmuma rokās koncentrējas liels skaits aptieku.
Aptiekas izpēti izvēlējos, jo pats nākotnē plānoju nodarboties ar aptieku biznesu. Uzskatu, ka cilvēkiem vienmēr būs nepieciešamība pēc precēm, ko tirgo aptiekās. Veicot aptauju, autors vēlās uzzināt, ko cilvēki visbiežāk iegādājas aptiekā „Lana” un kāpēc viņi izvēlās tieši šo aptieku. Aktuāls jautājums respondentiem būtu, ko klients vēlētos redzēt šajā aptiekā un aptiekas darba kvalitātes vērtējums viņa skatījumā. Šajā darbā kā pētījuma bāze tiek izmantota aptieka „Lana” Rēzeknē.
Šī darba mērķis ir pētīt uzņēmuma SIA „Lana” izaugsmi, darbības un sortimenta specifiku farmācijas nozarē.
Strādājot pie šī darba, izvirzījās uzdevumi, kuri tika risināti darba gaitā:
1. Atlasīt un apkopot informāciju par mārketinga vidi farmācijas uzņēmumā, izmantojot pieejamos literatūras avotus.
2. Apkopot un izanalizēt klientu skaita sadalījumu pa aptiekām, kā arī izpētīt klientu skaitu un aptiekas apgrozījuma izmaiņas gada griezumā.
3. Analizēt uzņēmuma iekšējo un ārējo vidi.
Darba hipotēze: Aptieka „Lana” kā savu panākumu atslēgu izmanto veiksmīgu mārketinga principu realizāciju dzīvē.
Darbs sastāv no ievada, 3 nodaļām, 7 apakšnodaļām, secinājumiem, 20 izmantoto informācijas avotu saraksta un 3 pielikumiem. Darbā ir 5 attēli, 3 tabulas un 3 grafiki .
1.Mārketinga loma uzņēmējdarbībā
1.1. Kas ir mārketings
Mārketings (tirgzinības) ir plaša, daudzpusīga darbība ar tirgu, pētot, prognozējot, analizējot, vērtējot, iedarbojoties, pārbaudot dažādus procesus un teorijas, lai optimālā veidā un vietā „ savestu kopā” preci un pircēju. Termins „mārketings „ir tulkots no angļu market – tirgus – un nozīmē darbību tirgus un pakalpojumu sfērā. Mārketings ietver preču pirkšanu un pārdošanu, transportēšanu un uzglabāšanu, preču plānošanu, tirgus izpēti, preču „kustību” tirgū, pakalpojumus patērētājiem, finansēšanu, apdrošināšanu un citas darbības(6.,78.).
Mārketings ir biznesa filozofija un vienlaikus aktīvs process(10.,1.), tas ir uzņēmuma komerciālā svira, bez kuras pat labākie stratēģiskie plāni nedos apmierinošus rezultātus(10.,7.).
…