Vārds "uzņēmējdarbība" stabili ienācis mūsu valodā, sadzīvē, darbībā, kā arī kļuvis par ikdienišķu parādību. Uzņēmējdarbība mūsu valstī dzīvojošiem cilvēkiem ir ne tikai iztikas un ienākumu avots, bet arī dzīvesveids. Ar katru gadu pieaug reģistrēto uzņēmumu skaits, bet tikai neliela daļa no šiem uzņēmumiem veiksmīgi attīstās, bet pārējie bankrotē.
Kāds gan varētu būt izskaidrojums šai parādībai? Pavisam vienkāršs pieredzes un zināšanu trūkums konkrētajā nozarē, kā arī līdzko jaunais uzņēmējs sastopas ar pirmajiem šķēršļiem un grūtībām, tad atmet ar roku visai turpmākajai darbībai.
Uzņēmējiem jābūt kompetentiem izvēlētajā darbības sfērā – jāprot organizēt mārketinga darbību, nodibināt stabilas partnerattiecības ar piegādātājiem, no kuru darbības ir atkarīga izejvielu un materiālu piegāde, to kvalitāte un termiņi.
Uzņēmumā tiek ražota sabiedrībai vajadzīgā produkcija, tiek pieņemti lēmumi par augstražīgas tehnikas un tehnoloģiju izmantošanu. Uzņēmums cenšas samazināt esošās produkcijas ražošanas un realizācijas izmaksas.
Tirgus ekonomikas apstākļos izdzīvos tikai tas, kurš apzināsies tirgus un patērētāju prasības, organizēs un izveidos tādu produkcijas ražošanu, kura būs pieprasīta un nodrošinās uzņēmuma ienesīgumu.
Šis veiksminieks būs tas, kurš būs labi apguvis ražošanas organizācijas un uzņēmuma ekonomikas pamatus, pratīs pareizi plānot un sastādīt sava uzņēmuma ražošanas programmu un nepārtraukti meklēs savas produkcijas pašizmaksas pazemināšanās iespēju.…